Czytasz: Mobilizacja Sonika po "paskudnym odcinku"

Mobilizacja Sonika po "paskudnym odcinku"

Czwarty etap Desafio Ruta 40 będzie bez wątpienia jednym z tych, o których większość rajdowców będzie chciała szybko zapomnieć.

W deszczu, chłodzie i przy dość silnym wietrze pokonywali nieprzyjemną, poprzerastaną niską roślinnością pustynię. Niełatwa była też nawigacja. W klasie quadów ponownie najszybszy był Kees Koolen. Rafał Sonik „wykręcił” drugi czas.

Dakarowe tereny, w wiosennej aurze pokazują zupełnie nową twarz. Na piaskach Fiambali niższe niż w styczniu temperatury były dla zawodników jak zbawienie, jednak dalej na północ kraju okazały się uciążliwe. Na starcie czwartego etapu, uczestników Desafio Ruta 40 przywitał chłód, deszcz i wiatr.

Rafał Sonik liderem Desafio Ruta 40 po wymagającym etapie

- To był paskudny odcinek. Najgorszy rodzaj pustyni, po jakim przyszło mi kiedykolwiek się ścigać. Poprzerastana, nieprzyjemna. Organizator wysłał nas tu chyba za karę. Żadnej satysfakcji z jazdy. Jeden z tych rajdowych dni, które trzeba przetrwać. Wielu zawodników się zakopywało w grząskim piasku. Kilku pomogłem wyjechać. Co więcej bardzo trudno było zaliczyć waypointy. Mnie się udało, ale inni mieli z tym sporo problemów. Tylko fragment trasy w górach był wart zapamiętania - komentował na mecie Sonik.

Środowy oes wyprowadził zawodników na wysokość 3600 m n.p.m., gdzie warunki również nie rozpieszczały. Obrońcy trofeum nie udało się dogonić Keesa Koolena, który wygrał etap i został liderem rajdu z 12-minutową przewagą nad Polakiem. – W tej perspektywie drugi czas nie jest zadowalający. W czwartek czeka nas ostatni akord rywalizacji na odcinku liczącym 180 km. Nie jest to dystans, który może znacząco zmienić układ sił, ale w rajdach terenowych nie brakuje nagłych zwrotów akcji. Dlatego będę walczyć i aż do mety gonić zarówno Holendra, jak i Pablo Copettiego – mówił wyraźnie zły krakowianin.

Desafio Ruta 40: kąpiel w lodowatej rzece, Sonik ucieka rywalom

Sportowa złość na ogół bardzo mobilizuje sześciokrotnego zdobywcę Pucharu Świata, a kiedy na szali leży pozycja lidera w cyklu i postawienie kroku w kierunku zwycięstwa w podsumowaniu sezonu, można być pewnym, że „SuperSonik” wyciśnie ile tylko możliwe z siebie oraz quada.

Piąty etap poprowadzi z Tafi del Valle do Tucuman, gdzie odbędzie się ceremonia zakończenia zmagań. W piątek z samego rana, Rafał Sonik poleci do Buenos Aires. Tam, w budynku senatu, wraz z Ambasadorem Rzeczpospolitej Polski Markiem Pernalem otworzy wystawę „Polska i Polacy a niepodległa Argentyna 1816-2016”.

Wyniki IV etapu (FIM):

 1. Kees Koolen (NLD) 6:11.42
 2. Rafał Sonik (POL) +15.25
 3. Rodolfo Guillioli (GUA) +15.53
 4. Pablo Copetti (ARG) +20.05
 5. Alexis Hernandez (PER) +31.46
 6. Nicolas Robledo (COL) +2:50.47

Klasyfikacja quadów (FIM):

 1. Kees Koolen (NLD) 23:04.13
 2. Pablo Copetti (ARG) +5.28
 3. Rafał Sonik (POL) +12.32
 4. Rodolfo Guillioli (GUA) +18.46
 5. Nicolas Robledo (COL) +6:39.07
 6. Alexis Hernandez (PER) +36:17.29

Czytaj więcej