Czytasz: Radziwiłł: 1,5 mld zł do NFZ na nadwykonania - jeszcze na 2017 rok

Radziwiłł: 1,5 mld zł do NFZ na nadwykonania - jeszcze na 2017 rok

"Rząd pani premier Beaty Szydło traktuje zdrowie, po raz pierwszy w historii, naprawdę jako priorytet".

Zapadła decyzja, że ok. 1,5 mld zł zostanie skierowane do NFZ w ramach nowelizacji budżetu jeszcze na rok 2017; środki te zostaną przeznaczone na nadwykonania - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Rząd pani premier Beaty Szydło traktuje zdrowie, po raz pierwszy w historii, naprawdę jako priorytet - podkreślił.

Radziwiłł poinformował na konferencji prasowej w KPRM, "zapadła decyzja, że prawdopodobnie ok. 1,5 mld zł zostanie skierowane do NFZ w ramach nowelizacji budżetu jeszcze na rok 2017, w celu zapłacenia za nadwykonanie".

- To bardzo wstydliwa cecha charakterystyczna tego niedofinansowanego systemu, z którym mamy do czynienia. Szpitale leczą i nie dostają za to pieniędzy. Teraz dostaną pieniądze wstecz za to, co zostało już wykonane. To w niesłychanym stopniu poprawi ich kondycję finansową, zwiększy możliwości diagnozowania, leczenia, przyjmowania pacjentów, ale także poprawi ich sytuację, jeżeli chodzi o pracowników - powiedział szef MZ.

- To wszystko, o czym mówię, pokazuje, że projekt ustawy, który w MZ powstawał, to było trudne zadanie. Już od ubiegłego roku trzeba było zrobić mnóstwo analiz, przymiarek, że on jest realny. Że rząd pani premier Beaty Szydło traktuje zdrowie po raz pierwszy w historii naprawdę jako priorytet - dodał. (PAP)

autor: Paweł Dembowski

edytor: Anna Małecka

Czytaj więcej