Czytasz: Jak Katowice wydają publiczne środki?

Jak Katowice wydają publiczne środki?

PO i Nowoczesna zarzucają Marcinowi Krupie lekkomyślne gospodarowanie środkami publicznymi. Miasto zapewnia, że kontrolują wydatki Miasta Ogrodów.

- Od dłuższego czasu widzimy, że w jednej z instytucji, która podlega Urzędowi Miasta – Katowice Miasto Ogrodów stosunek do środków publicznych jest dość frywolny, by nie powiedzieć lekkomyślny - mówi Jarosław Makowski.

Wiceszefowa komisji rewizyjnej miasta, Barbara Wnęk uważa, że wydatkowanie środków z budżetu miasta na "Miasto Ogrodów" często budzi „obawy i wątpliwości”.

- Miasto Ogrodów zakupiło noclegi za 9,5 tys. zł dla artystów orkiestry, nomen omen z Katowic, którzy nocowali w hotelu w Katowicach - wskazuje radna Wnęk.

Wątpliwości członków PO i Nowoczesnej wzbudzają szkolenia pracowników Miasta Ogrodów za ponad 400 tys. zł. czy wykonanie strony internetowej www.katowicemusic.com za ponad 30 tys. zł. 

Dawid Durał z rady jednostki pomocniczej w Katowicach-Brynowie podkreślił, że mimo kilkudziesięciu tysięcy złotych na witrynę www, jako radny nie może się doprosić o 2 tys. zł na zajęcia da dzieci.

- Miasto odpisuje, że nie ma takich pieniędzy w budżecie - mówi Dawid Durał.

Zdaniem Barbary Wnęk prezydent Marcin Krupa nie podejmuje konkretnych działań pomimo jej apeli.  

Jarosław Makowski zaapelował do prezydenta, by przyjrzał się w jaki sposób są wydawane publiczne pieniądze. Zapowiedział zarazem, że poniedziałkowa konferencja jest początkiem cyklu „Rozliczamy Krupę”.

- Pod koniec kadencji spróbujemy wyliczyć, w jaki sposób publiczne pieniądze – naszym zdaniem - były wydawane lekką ręką - zapowiedział Makowski.

Taka ocena to błąd

- Ocenianie działania każdej organizacji wyłącznie przez pryzmat jej poszczególnych wydatków jest błędne. Należy spojrzeć na fakty i całościowo ocenić, czy zainwestowane pieniądze przyniosły korzyści i dopiero wtedy wyciągać stosowne wnioski - odpowiada na zarzuty Maciej Stachura, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w katowickim magistracie.

Wnioski z prespektywy urzędników miasta są inne niż członków PO i Nowoczesnej. Ich zdaniem Katowice uzyskały tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO, a w ubiegłym roku odbyły się w nich m.in. targi muzyki świata WOMEX dzięki międzynarodowym kontaktom oraz podnoszenia kompetencji pracowników Miasta Ogrodów.

- Całościowo patrząc na funkcjonowanie Miasta Ogrodów, nie planujemy zmian personalnych w tej instytucji - oświadczył Maciej Stachura.

Maciej Stachura zapewnił, że władze miasta kontrolują wydatki, a poruszone na konferencji kwestie zostały już wcześniej wyjaśnione, bądź są wyjaśniane.

- Oczywiście, jeżeli radni pomimo wyjaśnień dostrzegają „nieprawidłowości”, o których mówią, zachęcamy, by przekazać daną sprawę do stosownych organów. Zależy nam na pełnej transparentności działań - dodaje Stachura.

 

Czytaj więcej