Czytasz: Radni PiS zapowiadają bojkot sesji. Boją się tego, co powie były prezes TK

Radni PiS zapowiadają bojkot sesji. Boją się tego, co powie były prezes TK

Prof. Jerzy Stępień będzie honorowym gościem uroczystej sesji Sejmiku. To nie podoba się PiS.

5 czerwca mija 20 lat od uchwalenia ustawy o samorządzie województwa. Z tej okazji radni województwa śląskiego zbiorą się na uroczystej sesji. Jej gościem będzie współtwórca tej ustawy, były prezes TK, prof. Jerzy Stępień. Radni PiS protestują.

Burza wokół uroczystej sesji samorządu

- Apelujemy o zastąpienie wystąpienia sędziego Jerzego Stępnia - mówi radny PiS Jan Kawulok. - Chętnie widzielibyśmy kogoś, kto nie jest zaangażowany w działalność antyrządową. 

Czego boi się lokalny PiS? Były prezes Trybunału Konstytucyjnego nie kryje, że zupełnie inaczej rozumie samorządność niż partia rządząca. Jako jeden z „ojców polskiego samorządu” wskazuje, że w centrum powinien być obywatel, a nie państwo. Wszelkie władze, jego zdaniem powinny być wyłącznie "pomocnicze". Dlatego nalegał, żeby już w pierwszym artykule ustawy samorządowej zapisano, że "samorząd to wspólnota obywateli". Nie po drodze z działaczami PiS jest mu też w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości.

Radny Czarnynoga za prof. Stępnia?

Radni PiS proponują, żeby "dla równowagi" na sesji wystąpił ktoś, "kto dziś ma poglądy prawicowe”. Jan Kawulok zaproponował swojego klubowego kolegę, Piotra Czarnynogę. 

- Czarnynoga tworzył powiat od 1990 roku. A nie ma możliwości wystąpienia na sesji samorządowej, bo jest w PiS-ie - mówi radny PiS Jan Kawulok.

- To jest sesja rocznicowa, a nie kwestia polemiki na temat wizji samorządu - odpowiada radny PO Grzegorz Wolnik. - Jaką macie wizję, to my wszyscy wiemy - dodaje.

Program uroczystej sesji

Zaproszenia zostaną wysłane w środę, ale program sesji już jest ustalony. Jako pierwszy wystąpi Jan Olbrycht. Dzisiejszy europarlamentarzysta jest też pierwszym w historii marszałkiem województwa śląskiego. Drugi głos zabierze współtwórca ustawy o samorządzie prof. Jerzy Stępień. Trzeci będzie Michał Czarski. Dziś to jeden z radnych wojewódzkich. W przeszłości był prezydentem Sosnowca, marszałkiem województwa i przewodniczącym Sejmiku. Te role podkreśla obecny przewodniczący Stanisław Gmitruk. Czarski był też Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej w rządzie Mieczysława Rakowskiego. 

- Tu nie chodzi o generowanie napięć i konfliktów, ale o uszanowanie 20. rocznicy ustanowienia samorządu wojewódzkiego - zapewnia Stanisław Gmitruk. 

- Cytując profesora ze studiów, zawsze na ten wykład można nie przyjść - podsumowuje radny Jan Kawulok.

Czytaj więcej