Czytasz: Pytanie w Milionerach: najwyżej położona linia kolejowa na świecie

Pytanie w Milionerach: najwyżej położona linia kolejowa na świecie

Jaka jest odpowiedź?

"Dziecinnie łatwe pytania!" - tak środowy odcinek teleturnieju Milionerzy komentowali internauci. Artura, studenta Politechniki Warszawskiej Hubert Urbański pytał m.in. o ilość gwiazdek w najwyższym hotelowym standardzie i składniki hamburgera. Schody zaczęły się dopiero przy pytaniu za 10 tys. zł. Koło ratunkowe (telefon do przyjaciela, a w tym przypadku ojca), konieczne było przy pytaniu o lokalizację twierdzy Masada.

Kolejne koło ratunkowe (podpowiedź publiczności) pozwoliła graczowi przebrnąć przez pytanie o określenie sukni ślubnej dopasowanej do połowy uda, a dalej rozkloszowanej.

Najwyżej położona linia kolejowa na świecie 

Kolejne koło ratunkowe, czyli pół na pół, było potrzebne Arturowi przy pytaniu o najwyżej połączoną linię kolejową na świecie. To było pytanie za 75 tys. zł. Najwyżej położona linia kolejowa na świecie łączy Xining z Lhasą. Ostatecznie gracz, przez swoje ryzyko, potknął się na pytaniu za 125 tys. zł i wygrał gwarantowane 40 tys. zł.

Kolej tybetańska

Najwyżej położona linia kolejowa na świecie to linia kolejowa Qinghai-Tybet – linia łącząca chińskie miasto Xining w prowincji Qinghai, z Lhasą – stolicą Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Długość całej trasy wynosi 1956 km. Pierwszy odcinek o długości 815 km pomiędzy Xining a Golmud został oddany do użytku w 1984 roku, zaś uruchomienie całej linii nastąpiło w dniu 1 lipca 2006 roku. Jest to najwyżej położony szlak kolejowy na świecie. Koszt jego powstania szacuje się na około 4,1 mld dolarów. Stacja Tanggula znajdująca się na wysokości 5068 m n.p.m. jest najwyżej położoną stacją kolejową na świecie.

Czytaj więcej