Kolejne ciekawe pytanie w Milionerach? W 56. odcinku prowadzący teleturniej TVN Hubert Urbański zapytał: "Hebel, klajster i wihajster to?"
Chodzi oczywiście o germanizmy w języku polskim, czyli słowa, które wywodzą się z języka niemieckiego.
Ciekawy jest zwłaszcza "wihajster", czyli, rzec można, słowo-klucz, które zastępuje nam nazwę czegoś, co jest przedmiotem, a którego nazwa wyleciała nam z głowy. Słowo "wihajster" pochodzi od niemieckiego "wie heisst er?", co tłumaczymy jako "jak on się nazywa?". Uznaje się, że w starej i współczesnej polszczyźnie używa się ok. 2,4 tys. słów pochodzenia niemieckiego.
Milionerzy to jeden z najpopularniejszych teleturniejów telewizyjnych na świecie, od momentu premiery teleturnieju "Who Wants to Be a Millionaire?" w Wielkiej Brytanii, lokalne wersje ukazały się w 120 krajach. W Polsce od początku "twarzą" Milionerów jest prowadzący Hubert Urbański. Program stał się inspiracją dla Oskarowego filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”, a legendarny zwrot "czy to twoja ostateczna odpowiedź?" wszedł do języka potocznego na stałe.
Na całym świecie jest ponad 150 zwycięzców głównej nagrody. Pytanie o milion zostało zadane w całej historii polskiej wersji teleturnieju dwunastokrotnie, ale główna wygrana w Milionerach padła tylko raz – 28 marca 2010 roku. Wtedy poprawnej odpowiedzi na pytanie za największą stawkę udzielił Krzysztof Wójcik.
Milionerzy TVN to teleturniej, w którym by wygrać milion należy prawidłowo odpowiedzieć na dwanaście pytań. Gracz ma do dyspozycji cztery podpowiedzi do każdego z pytań, a w drodze po milion może skorzystać z trzech kół ratunkowych: "pytanie do przyjaciela", "pół na pół" i "pytanie do publiczności".
Milionerzy: "Który to pierwszy biblijny denat?"
To kolejny sezon popularnego teleturnieju. 12 pytań prowadzi do głównej wygranej. Do tej pory nikt nie zgarnął całej puli. Czy to się zmieni?Czego szukaliśmy w Google w 2018 roku?
Google, jak co roku, publikuje swój ranking wyszukiwań.Biustonosz bondage - czym się charakteryzuje?
Jakub Pękala wygrał 125 tysięcy złotych. W teleturnieju Milionerzy poległ na biustonoszu bondage. Co to takiego?Termin sharenting jest ściśle związany... [PYTANIE W MILIONERACH]
Znasz odpowiedź?Mrozek zapłaci za swoje słowa. Ile?
Nie wiadomo, dlaczego górnicy znaleźli się w tej niebezpiecznej części korytarza
Na miejsce udała się brygada saperów
Firma zajmowała się fikcyjnym obrotem metalami...
Wszystko rozegrało się w mieszkaniu i na klatce schodowej jednej z kamienic.
Rzadko się zdarza, aby efektem policyjnej interwencji było zatrzymanie na gorącym uczynku zarówno sprawców przestępstwa, jak i osoby pokrzywdzonej
„Rak szyjki macicy jest winą chorej”. Wstrząsające słowa podczas katowickiego TEDx [WIDEO]
Durczok o Biedroniu: Piękna robota. Szkoda, że dla Kaczyńskiego
Śmiertelnie groźna grypa w woj. śląskim. Zmarło już 14 osób!
Po likwidacji KZK GOP czas na wycofanie ŚKUP?
Deputat węglowy także dla emerytów i rencistów