Czytasz: Hebel, klajster i wihajster to?

Hebel, klajster i wihajster to?

Znasz odpowiedź?

Kolejne ciekawe pytanie w Milionerach? W 56. odcinku prowadzący teleturniej TVN Hubert Urbański zapytał: "Hebel, klajster i wihajster to?"

Jaka jest odpowiedź na pytanie "Hebel, klajster i wihajster to?"

Chodzi oczywiście o germanizmy w języku polskim, czyli słowa, które wywodzą się z języka niemieckiego.

Ciekawy jest zwłaszcza "wihajster", czyli, rzec można, słowo-klucz, które zastępuje nam nazwę czegoś, co jest przedmiotem, a którego nazwa wyleciała nam z głowy. Słowo "wihajster" pochodzi od niemieckiego "wie heisst er?", co tłumaczymy jako "jak on się nazywa?". Uznaje się, że w starej i  współczesnej polszczyźnie używa się ok. 2,4 tys. słów pochodzenia niemieckiego.

Milionerzy TVN

Milionerzy to jeden z najpopularniejszych teleturniejów telewizyjnych na świecie, od momentu premiery teleturnieju "Who Wants to Be a Millionaire?" w Wielkiej Brytanii, lokalne wersje ukazały się w 120 krajach. W Polsce od początku "twarzą" Milionerów jest prowadzący Hubert Urbański. Program stał się inspiracją dla Oskarowego filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”, a legendarny zwrot "czy to twoja ostateczna odpowiedź?" wszedł do języka potocznego na stałe.

Na całym świecie jest ponad 150 zwycięzców głównej nagrody. Pytanie o milion zostało zadane w całej historii polskiej wersji teleturnieju dwunastokrotnie, ale główna wygrana w Milionerach padła tylko raz – 28 marca 2010 roku. Wtedy poprawnej odpowiedzi na pytanie za największą stawkę udzielił Krzysztof Wójcik.

Milionerzy TVN to teleturniej, w którym by wygrać milion należy prawidłowo odpowiedzieć na dwanaście pytań. Gracz ma do dyspozycji cztery podpowiedzi do każdego z pytań, a w drodze po milion może skorzystać z trzech kół ratunkowych: "pytanie do przyjaciela", "pół na pół" i "pytanie do publiczności".

Czytaj więcej