Czytasz: Pytanie o Świebodzin w Milionerach. Za trudne?

Pytanie o Świebodzin w Milionerach. Za trudne?

Łatwe pytania, na których "poległa" uczestniczka kolejnego odcinka popularnych Milionerów wywołały lawinę nieprzychylnych komentarzy internautów. Marta Polek z Ząbek pod Warszawą wykorzystała wszystkie koła ratunkowe już na starcie rozgrywki.

Pomoc publiczności była potrzebna Marcie przy pytaniu:  „Nie powiemy tak o trumnie: drewniany szlafrok, dębowa kamizelka, sosnowa jesionka, lastrykowe body". Grała wtedy o 2 tys. złotych. Kolejne, wydawałoby się łatwe pytanie, przysporzyło jej następnych problemów.

Świebodzin w Milionerach

- Kogo przedstawia wzniesiona w 2010 r. 36-metrowa żelbetowa figura w Świebodzinie? - brzmiało pytanie jakie zadał Hubert Urbański. Wsród odpowiedzi: Jezus Chrystus, Jan Paweł II, Fryderyk Szopen i Mikołaj Kopernik. Świebodzin jest oczywiście kojarzony z Jezusem Chrystusem. W sieci zawrzało. - Pół na pół przy tak banalnym pytaniu? - między innymi takie komentarze pojawiły się po programie.

Ostatecznie Marta wygrała 20 tys. złotych.

Rzeźba w Świebodzinie

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to żelbetowa rzeźba w Świebodzinie, wzniesiona w 2010 według projektu Mirosława Pateckiego. Przedstawia Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata.

Całkowita wysokość pomnika w Świebodzinie wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Masa konstrukcji szacowana jest na ponad 440 ton. Koszt całej budowy w Świebodzinie szacuje się na ok 6 milionów złotych, które zostały pokryte z dobrowolnych datków parafian, Polonii amerykańskiej, a także lokalnych przedsiębiorców.

Forma rzeźby w Świebodzinie nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o 3 metry wyższa. Wysokość samej statui wraz z koroną jest aż o 6 m większa (pomnik w Rio de Janeiro liczy 38 m, z czego 8 m stanowi cokół). Obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie. W czerwcu 2011 roku w Limie w Peru stanęła podobna, licząca 37 metrów figura Chrystusa Pacyfiku (z czego 22 m mierzy statua a 15 m podstawa pomnika). Sama statua jest nadal najwyższa na świecie.

Czytaj więcej