Czytasz: Pyrlik, żelozko i wianki czyli Tarnowskie Góry zapraszają na Barbórkę

Pyrlik, żelozko i wianki czyli Tarnowskie Góry zapraszają na Barbórkę

Barbórka w środku lata? Koncert na 100 pyrlików? Występ, w którym udział mogą wziąć wszyscy widzowie ubrani w … czapki górnicze?

Takie rzeczy tylko w Tarnowskich Górach!

W rocznicę, organizowanych od końca XVIII wieku, Bergfestów, rok po przyznaniu tytułu UNESCO, w środku lipca w mieście gwarków odbędzie się w „Barbórka w środku lata”. W czasie imprezy (14-15 lipca) będzie można poczuć klimaty nie tylko górnicze, ale i ludowe.

Warsztaty plecenia wianków, ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malarskie, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom i wykonywanie górniczych czapek to atrakcje skierowane – choć nie tylko - do dzieci. Dorośli znajdą w trakcie barbórkowej imprezy masę innych atrakcji.

Zespół Folklorystyczny Brynica zaprezentuje w sobotę śpiewy i tańce ludowe, a następujący zaraz po nim pokaz współczesnej mody śląskiej będzie okazją do pokazania uwspółcześnionego śląskiego folkloru. Silesia Folk Design to projekt autorstwa Aleksandry Malczyk z Ornontowic, która opierając się o stroje ludowe naszych „starek” i „om” uszyła nowoczesne „jakle”, których nosić nie powstydzą się „mode frelki”.

Jej projekt to przykład, jak tradycja może być inspiracją do tworzenia czegoś nowego, młodzieżowego i „przebojowego”. Jej stroje pokazują, że tradycja to nie tylko, co zastane, stałe i niezmienne oraz, że można coś zredefiniować zachowując wierność źródłom. Pokazowi będzie towarzyszyć premiera ubiorów uszytych w barwach tarnogórskich, czyli z wykorzystaniem biało-czarno-żółtej kratki. Z takiego materiału szyją się obecnie obrusy do tarnogórskich restauracji, torby, kaptury, torebki-nerki, poduszki, maskotki i fartuszki.

- Chcemy udowodnić, że „w kratkę” nie znaczy tak sobie albo zmiennie, ale ciekawie, po tarnogórsku – mówią miejscowi restauratorzy.

Sobota zakończy się koncertem zespołu Krzikopa oraz ludową potańcówką, w trakcie której będzie się można nauczyć starych śląskich tańców ludowych. Niedziela natomiast będzie przemysłowo-górnicza. O 14.00 w Parku Kunszt, czyli w miejscu gdzie pod koniec XVIII wieku odkryto złoża srebronośne, odtworzona zostanie uroczystość, jakich wiele odbyło się tam w ramach Bergfestów przez ponad 120 lat. Na miejscu pojawią się m.in. postacie Redena, Henitza oraz wielu innych zasłużonych dla miasta i regionu osób w strojach z epoki – oczywiście w towarzystwie gwarków.

Po „przeniesieniu” imprezy na Rynek, „Koncert na 100 pyrlików” pod tarnogórskim Ratuszem da Kamiliańska Parafialna Orkiestra Dęta – jedna z największych nieprofesjonalnych orkiestr dętych w regionie. Na samym początku orkiestra wykona „Tarnogórski Dzwoneczek”, czyli napisany na początku XIX wieku przez Rudolfa Carnalla, dyrektora tarnogórskiej szkoły górniczej, utwór poświęcony miejscowemu górnictwu. W programie koncertu znajdzie się także Straussowski „Feurefest”, który grany jest z użyciem młotka i kowadła. W herbie Tarnowskich Górach od samego początku znajdują się – żelozko i pyrlik. Miasto z górniczego w XIX wieku stało się również miastem kolejarzy. Te dwa wątki – górniczy i kolejowy - połączone zostaną podczas koncertu, którego czynnymi uczestnikami będą mogli stać się wszyscy widzowie. Warunek jest tylko jeden: muszą mieć ze sobą pyrliki lub młotki. To nimi na szynie kolejowej będzie można zagrać wspólnie z orkiestrą. Na dodatek będzie to można zrobić w czako albowiem koncert poprzedzą warsztaty – nie tylko dla dzieci – robienia górniczych czapek.

Finał imprezy uświetni zespół Pogodno, który w rozszerzonym, ośmioosobowym składzie występującym jako Hajle Silesia wykonają „Górniczo-hutniczą orkiestrę dętą” (swój najbardziej chyba znany, ale rzadko wykonywany utwór) wspólnie w tarnogórzanami, dlatego na koncert zaproszeni mogą czuć się wszyscy czynni muzycy – oczywiście ze swoimi instrumentami. Dzięki nim koncert ma szansę stać się happeningiem, w czasie którego wszyscy zgromadzeni na Rynku staną się członkami wielkiej górniczo-hutniczej orkiestry dętej.

Przy okazji imprezy będzie można zwiedzić niecodzienne wystawy: w miejscowym muzeum prezentowany będzie XVIII-wieczny obraz św. Barbary po konserwacji, a pracownicy zaproszą na oprowadzania kuratorskie oraz spacer po mieście. W kościele ewangelickim zobaczyć będzie można wystawę poświęconą Evie von Tiele-Winckler, a na Rynku odbędzie się jarmark rękodzieła.

BARBÓRKA W ŚRODKU LATA
Tarnowskie góry, Rynek, 14-15.07.2018

10.00-18.00 - warsztaty ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom, wykonywanie górniczych czapek

Sobota:

14.00 zespół folklorystyczny Brynica
15.00 Silesia Folk Design: pokaz mody śląskiej mody współczesnej
16.00 warsztaty dla dzieci i młodzieży - wianki
18.00 Tarnogórska Orkiestra Dęta
19.00 Śląsk Folkowy - śląska potańcówka
20.00 Krzikopa

Niedziela:


14.00 Park Kunszt: uroczystości rocznicowe związane z odkryciem złóż srebronośnych w szybie Rudolphine w roku 1784
15.30 rozpoczęcie Bergfestu
16.00 KONCERT NA 100 PYRLIKÓW Kamiliańskiej Parafialnej Orkiestry Dętej
17.00 warsztaty dla dzieci młodzieży - witraże
19.00 POGODNO i Hajle Silesia

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Rynek, sobota i niedziela: Jarmark śląskiego rękodzieła

Muzuem w Tarnowskich Górach

Sobota: bezpłatne zwiedzanie 10.00-15.00, 11.00 – prezentacja XVIII-wiecznego obrazu św. Barbary po konserwacji, 12.00 – spacer śladami kultu św. Barbary (Marek Panuś);
Niedziela: 10.00-18.00: bezpłatne zwiedzanie, 11.00 – opowieść o świętej Barbarze (Beata Kiszel)

Kościół Ewangelicki

Matka Ewa - wystawa poświęcona Evie von Tiele-Winckler – SOBOTA, zwiedzanie 12.30 -16.00; NIEDZIELA: zwiedzanie 12.30-18.00 (oprowadzanie kuratorskie - o pełnych godzinach, 17.00 – prezentacja ),

Rynek

Sobota: 11.00-13.00 - warsztaty malarskie Stowarzyszenia Artystów Śląskich - rysunek i kredka, wystawa prac z Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Powiat Tarnogórski 2018


Profil wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/189348281738311/