Czytasz: Jak rozpoznać prawdziwą puszkę WOŚP?

Jak rozpoznać prawdziwą puszkę WOŚP?

Skarbonki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy już gotowe

Każdego roku przed wielkim finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do rąk 120 tys. wolontariuszy w około 1 600 sztabach w Polsce trafia 180 tys. tekturowych skarbonek. Wolontariusze pojawiają się także w wielu miejscach na świecie. Jak rozpoznać prawdziwego wolontariusza z oryginalną skarbonką WOŚP?

Producentem i ofiarodawcą kolorowych, tekturowych skarbonek WOŚP od 19 lat jest firma Stora Enso Poland, to wiodący dostawca opakowań odnawialnych, biomateriałów, konstrukcji drewnianych i papieru. Przez wiele lat skarbonki WOŚP były produkowane w Ostrołęce, następnie w Łodzi, Mosinie a przez dwa ostanie lata w Tychach. W tym roku produkcja wróciła do Łodzi.

Szatą graficzną skarbonki WOŚP zajmuje się natomiast sam pomysłodawca orkiestry.

- Nie mamy specjalnej agencji, ten projekt robię ja i ekipa naszych grafików. Wszystko do siebie pasuje, puszka WOŚP jest sztywna, świetnie się składa, tak naprawdę można otworzyć ją palcem, ale to jest piękna zbiórka uczciwych ludzi - powiedział Jerzy Owsiak, uruchamiając produkcję puszek na tegoroczny finał.


Na pomysł produkcji skarbonek 19 lat temu wpadł Mariusz Bajer, konstruktor opakowań w Stora Enso. Obserwując w jak dziwne pojemniki były zbierane pieniądze podczas pierwszych finałów Orkiestry, zaprojektował skarbonkę WOŚP z tektury. Pomysł spodobał się Jurkowi Owsiakowi i tak fabryka została partnerem fundacji.

Skarbonki WOŚP w 80 proc. produkowane są z makulatury. Wolontariusze dbają też by po zakończeniu finału trafiały one do ponownego przerobu.

Produkcja skarbonek WOŚP wróciła do Łodzi, bo w ubiegłym roku zakład wzbogacił się o nowoczesną maszynę, dzięki której nadruk na puszkach jest najwyższej i najlepszej jakości.

Wośpowskie puszki wyróżniają także kolorowe plomby. Wydrukowała je drukarnia etykiet KDS, która współpracuje z WOŚP od trzech lat. Plomby, choć malutkie, wykonane są z materiału, który jest niezwykle wytrzymały, odporny na ścieranie i przedarcie.

Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza oprócz puszki, są także czerwone serduszka - naklejki, drugi wolontariusz i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy, czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze rzeczywiście jest wolontariuszem. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka fundacji WOŚP oraz kod QR.

Zobacz, jak powstają puszki na WOŚP:

Czytaj więcej