Czytasz: Pustynia Błędowska zagra… Marsa!

Pustynia Błędowska zagra… Marsa!

Film studentów ze Śląska weźmie udział w konkursie organizowanym przez NASA.

Kamil Janko, student Politechniki Śląskiej, wraz ze znajomymi bierze udział w „Project Mars Competition”, czyli międzynarodowym konkursie realizowanym przez NASA i SciArt Exchange. Polega on na nakręceniu krótkiego filmu o podróży człowieka na Marsa. Film ma mieć od 2 do 5 minut, a konkurs skierowany jest do młodych twórców z całego świata. Akcja ma związek z pracami NASA nad statkiem kosmicznym Orion, który około 2030 roku miałby polecieć na Marsa.

Jurorem będzie reżyser "Gwiezdnych wojen"

Najlepsze prace będzie wybierał m.in. Gareth Edwards, reżyser takich filmów jak „Star Wars” czy „Godzilla”. Nagrodzone filmy mają być wyświetlane w ponad 300 kinach amerykańskich przed projekcjami filmu ,,Pierwszy człowiek” Damiena Chazelle. Reżyser nagrodzonych Oscarami dzieł ,,Whiplash” czy ,,La La Land” opowiada historię Neila Armstronga, pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu. Film z Ryanem Goslingiem w głównej roli wejdzie do kin w październiku. 

- Organizatorzy konkursu nie określili, co chcieliby zobaczyć w filmach. Jednak rozmawialiśmy z nimi na temat naszego pomysłu i zareagowali pozytywnie – mówi Kamil Janko, który jest fanem „Gwiezdnych Wojen” i kina sci-fi.

To właśnie Gareth Edwards zasiadający w jury zmotywował Kamila do zebrania ekipy i podjęcia się realizacji filmu.

To będzie opowieść o spełnianiu marzeń

Na nakręcenie filmu mają czas do końca sierpnia. W październiku zostanie ogłoszony werdykt. Twórcy planują pokaz zrealizowanego dzieła na polskich i europejskich festiwalach filmowych. Ekipa składa się głównie ze studentów katowickiej filmówki. Ma na koncie film ,,Cofnąć czas na Karskiego”, który realizowali będąc jeszcze uczniami szkół średnich. Film był emitowany w programie TVP Historia.

Studenci są jedyną ekipą z naszego kraju, która przystąpi do konkursu NASA.

- Chcemy zrobić uniwersalną opowieść o spełnianiu marzeń. Połączymy opowieść fabularną z efektami specjalnymi robionymi komputerowo – mówi Janko.

Planem filmowym będą pokój głównego bohatera, hala, która posłuży za statek kosmiczny, natomiast powierzchnię Marsa odegra Pustynia Błędowska lub wydmy w Łebie.

Niebawem mają rozpocząć się zdjęcia do filmu, ale studenci potrzebują wsparcia. Uskładali już 15 tys. złotych, brakuje im jeszcze 20 tysięcy. - Jesteśmy zdeterminowani i bardzo nam zależy, żeby ten film powstał – mówi Janko. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem mailowym kamil.janko@outlook.com.

Czytaj więcej