Czytasz: Ptaszkowe Love. Wyjątkowa akcja z miłości do ptasich treli

Ptaszkowe Love. Wyjątkowa akcja z miłości do ptasich treli

Wystarczy młotek, wiertarka, kilka drewnianych desek i trochę chęci, by pomóc w odbudowaniu populacji ptaków. - Same sobie nie poradzą - apelują ekolodzy.

500 budek lęgowych i wielka akcja zbierania pokarmu. To Ptaszkowe Love - akcja, która już w zeszłym roku cieszyła się ogromną popularnością. - Nie wahaliśmy się, by przeprowadzić ją po raz kolejny - mówią organizatorzy. W walentynki, o godz. 10:30 zapraszają na katowicki Plac Kwiatowy. Tu pokażą jak łatwo zbudować ptasi domek.

Budki lęgowe symbolem miłości

Dlaczego akurat w Walentynki? Jak głosi legenda, budka lęgowa jest symbolem życia i esencją święta zakochanych. - Nasi pradziadowie, oczarowani pierwszymi miłosnymi śpiewami ptaków, zwiastującymi wiosnę, rozpoczynali budowę ptasich domków dokładnie 14 lutego. Tradycja ta powędrowała w świat i po latach wróciła do naszego kraju pod postacią święta zakochanych - tłumaczą pomysłodawcy Ptaszkowe Love. Apelują, by pomagać ptakom, bo ich populacja spada.

Zbiorą karmę dla skrzydlatych przyjaciół

W środę, na katowickim rynku stanie też sporej wielkości imitacja ptasiego domku. Wcześniej można było zobaczyć ją w katowickim centrum handlowym 3Stawy. Czemu służyła? Miłośnicy zwierząt wrzucali do niej pokarm dla ptaków. Swoje wrzucić będzie można też w centrum Katowic. Pokarm trafi później do skrzydlatych podopiecznych Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Ale to nie wszystko. W najbliższą sobotę, 17 lutego w 3Stawach będzie można zbudować swoją własną budkę lęgową. Łącznie powstać ma ich pół tysiąca. Później własnoręcznie zrobiony domek, będzie można powiesić np. we własnym ogrodzie. Skutek? Wiosną usłyszymy nie tylko ptasi trele, ale pozbędziemy się też much i komarów.

Czytaj więcej