Silesion.PL

serwis informacyjny

Ptasia Beczka na Zbiorniku Goczałkowickim jako miejsce o wyjątkowym znaczeniu dla mew czarnogłowych w Polsce

Kolonia ptakow na Ptasiej Beczce J. Betleja

Kolonia ptakow na Ptasiej Beczce J. Betleja

Ptasia Beczka, czyli sztuczna wyspa dla ptaków znajdująca się na Zbiorniku Goczałkowickim, według danych zebranych przez ornitologów, stała się nową, najliczniejszą w naszym kraju kolonią lęgową dla rzadkiego gatunku ptaka – mewy czarnogłowej. W 2022 r. gniazdowało tu aż 16 par tej mewy, a w Polsce odnotowano jedynie 50-80 par. Wyspa zaprojektowana i wybudowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL w 2020 r. z myślą o ochronie innego gatunku ptaka – rybitwy rzecznej.

Na Ptasiej Beczce odbyły się już dwa sezony lęgowe ptaków wodno-błotnych z Doliny Górnej Wisły. Z roku na rok liczba zakładanych tu przez rybitwy rzeczne i mewy śmieszki gniazd rośnie. W 2022 roku kolonia rybitwy liczyła 76 gniazd, czyli o 20 więcej niż w pierwszym sezonie. Rośnie też liczba gniazd zakładanych przez bardzo rzadki gatunek ptaka – mewę czarnogłową. W pierwszym roku wyspy zasiedliła ją tylko jedna para tych ptaków, a w poprzednim sezonie było ich aż 16 par.

– Niezwykle cieszą nas wyniki monitoringu, które wskazują, że Ptasia Beczka została zaakceptowana przez ptaki i służy jako bezpieczne miejsce gniazdowania dla rybitwy rzecznej. Entuzjastycznie przyjmujemy dane ornitologiczne, z których wynika, że wyspa służy również jako kolonia lęgowa dla innego chronionego w ramach systemu Unii Europejskiej i objętego specjalną troską gatunku ptaka, czyli mewy czarnogłowej – zaznacza Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. – Liczby te podkreślają znaczenie tej inwestycji dla ochrony ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły, co jest głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL podkreśla.

Młoda mewa widziana aż 2300 km od miejsca urodzenia

Z 16 gniazd mewy czarnogłowej na Ptasiej Beczce zaobrączkowanych zostało 21 młodych ptaków i większość z nich wyleciała z kolonii. Ptaki zaopatrzone zostały w plastikowe obrączki ułatwiające ich zidentyfikowanie przez obserwatorów w różnych częściach Europy. Z pierwszych przekazanych danych wynika, że jesienią ubiegłego roku dwa młode ptaki zostały stwierdzone w Anglii i Holandii.

Kolonia ptaków na Ptasiej Beczce fot. J. Betleja

– W lutym 2023 r. dwukrotnie widziana była nasza młoda mewa czarnogłowa w Portugalii na wybrzeżu Atlantyku. To aż ponad 2300 km od miejsca urodzenia. W kolejnych latach będziemy śledzić losy tak oznakowanych ptaków dzięki informacjom gromadzonym w krajowej bazie POLRING – mówi Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Zaobserwowana w Portugalii mewa to osobnik w drugim kalendarzowym roku życia. Ptak wykluł się w 2022 roku.

– Mewa przepierzyła się jesienią do szaty zimowej ptaka młodocianego. Szatę godową dorosłego ptaka uzyska dopiero w czwartym kalendarzowym roku życia. Dorosłe mewy w szacie zimowej są niemal całe białe, mają jedynie trochę czerni na głowiedodaje ornitolog.

Oczekiwanie na nadchodzący sezon lęgowy w Dolinie Górnej Wisły

Wyniki monitoringu kolonii lęgowych rybitwy rzecznej i ślepowrona – dwóch flagowych gatunków projektu LIFE.VISTULA.PL – wskazują, że 2022 okazał się sukcesem pod względem liczebności ptaków.

Liczebność ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły osiągnęła ponownie rekordowy poziom i ich populacja liczy już ponad 1250 par lęgowych. Rybitwa rzeczna także osiągnęła rekordowy poziom niespełna 600 par w kilkunastu koloniach. Wielkim sukcesem okazała się nowa wyspa wybudowana na stawie Barzyniec w Ochabach. Już w pierwszym sezonie lęgowym rybitwy rzeczne zajęły wyspę, nazwaną Ptasim Rondlem i założyły tam ponad 150 gniazd. Liczymy, że zbliżający się nowy sezon przyniesie kolejny sukces pod kątem wzrostu liczebności ptakówmówi Damian Czechowski, koordynator projektu LIFE.VISTULA.PL z RDOŚ w Katowicach.

Nadchodzący sezon lęgowy będzie można dogodnie obserwować z oddanej na początku nowego roku do ruchu turystycznego wieży widokowej, znajdującej się Wiśle Małej.

Projekt LIFE.VISTULA.PL prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 5,5 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author