Czytasz: Pszczyński szpital zostanie wyremontowany. Nareszcie!

Pszczyński szpital zostanie wyremontowany. Nareszcie!

A stara kadra zostanie.

Prace związane z przejęciem pszczyńskiego szpitala idą ku dobremu. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, zostały zabezpieczone pieniądze, dzięki którym po zakończeniu wypowiedzenia umowy spółce Dializa, która dotychczas zarządzała szpitalem, ten nie przestanie funkcjonować. Pieniędzy ma też wystarczyć na remont piątego i szóstego piętra szpitala.

- Jesteśmy coraz bliżej tego, aby powiat był organem prowadzącym dla szpitala w Pszczynie. Zanim to jednak nastąpi, koniecznych jest szereg rozmów, procedur prawnych i spotkań - mówi starosta pszczyński Paweł Sadza.

Przypomnijmy, powiat otrzymał już od dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jerzego Szafranowicza zapewnienie o akceptacji ewentualnego przejęcia szpital.

W tym celu też powiatowa spółka Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o. w Woli poszerzyła swoją działalność o prowadzenie działalności leczniczej. W spółce została także powołana specjalna jednostka organizacyjna odpowiedzialna za prowadzenie pszczyńskiego szpitala.

Są pieniądze na dziłaność i remont

Dlatego też radni powiatu dla szpitala zabezpieczyli w budżecie 2,4 mln zł. Pieniądze mają wystarczyć m.in. na remont budynku. Odrestaurowane ma zostać m.in. piąte i szóste piętro. Wyremontowane zostaną m.in. sale dla chorych, łazienki i windy. Na razie nie wiadomo, kiedy remont mógłby się rozpocząć, starosta zapewnia, jednak, że stanie się to tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Kto będzie leczył?

Jest też nadzieja, że ze szpitala nie ucieknie personel, bo do tutejszego starostwa dostarczono już także prawie 250 oświadczeń pracowników zainteresowanych dalszym zatrudnieniem. - To jest papierek lakmusowy tego, w jakim miejscu jesteśmy. Mamy ludzi chętnych do pracy zarówno, jeśli chodzi o kadrę medyczną, jak i administracyjną - mówił starosta Paweł Sadza.

- Cała historia zmagań o funkcjonowanie szpitala to jest opowieść o uchronieniu ludzi od bólu. Szczególnie tych najsłabszych – mówi podczas sesji dr n. med. Marcin Leśniewski, który od kilku tygodni ściśle współpracuje z powiatem pszczyńskim przy procedurze odzyskiwania szpitala. - Najważniejszą sprawą jest pozyskanie ludzi do pracy, a ci ludzie - moje koleżanki i koledzy są do tej pracy gotowi – dodaje. Leśniewski.

Przypomnijmy: pszczyński szpital działa nieprzerwanie od 150 lat! W ostatniej dekadzie ludzie zaczęli jednak unikać tego miejsca, a kontrole NFZ tylko potwierdzały, w jak fatalnej jest kondycji. NFZ zdecydował się wreszcie wypowiedzieć umowę dotychczasowemu dzierżawcy szpitala – spółce Dializa. Szpital pod jej rządami będzie funkcjonować jeszcze do końca czerwca. O jego przejęcie ubiega się teraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

Czytaj więcej