Czytasz: Pszczyna: Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Pszczyna: Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Ruszył pilotażowy program bezpłatnego znakowania rowerów "syntetycznym DNA".

W niedzielę 14 października ruszył pilotażowy projekt Straży Miejskiej w Pszczynie "Bezpieczny rower" realizowany przy współpracy z Metską Policie Cesky Tesin oraz Strażą Miejską w Cieszynie.

- Zainteresowanie było bardo duże. W godzinę pracownicy Straży Miejskiej są w stanie oznakować 5 - 6 rowerów, w niedzielę udało się ostatecznie zarejestrować 47 sztuk - informuje Artur Krzyżaniak, komendant Straży Miejskiej.

Akcja cieszyła sie tak dużym zainteresowaniem, że będzie kontynuowana. Wystarczy wysłać maila do Straży Miejskiej. Na tej podstawie, do osoby zainteresowanej nałożeniem specjalnych kodów zabezpieczających zostanie wysłana wiadomość z ustaleniem terminu i konkretnej godziny spotkania.

- Obserwujemy duże zaintersowanie programem. Będziemy go kontynuować. Pierwszy dzień znakowania pokazał, że sporo osób chce zabezpieczyć rower przed złodziejami. Wyznaczenie konkretnego terminu pozwoli natomiast unikać kolejek - informuje burmistrz Dariusz Skrobol, który obserwował w niedzielę, w jaki sposób są znakowane jednoślady.

Ochrona rowerów i innego sprzętu przy pomocy forensycznego znakowania identyfikacyjnego jest nowoczesnym sposobem prewencji, która ma przede wszystkim na celu zapobieganie kradzieżom oraz łatwą identyfikację odzyskanego majątku. Główną jej zaletą jest łatwa aplikacja, wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz długotrwałość. 

Do znakowania używa się substancji nietoksycznych i bezpiecznych dla zdrowia, które po zaschnięciu są niewidoczne gołym okiem i niemożliwe do usunięcia bez widocznego uszkodzenia. Podczas znakowania rowerów wypełniany jest formularz rejestracyjny, a właściciel otrzymuje legitymację rejestru. Ponadto właściciel wypełnia oświadczenie zezwalające na przetwarzanie danych osobowych oraz przedkłada fakturę potwierdzającą nabycie roweru lub wypełnia oświadczenie o nabyciu roweru. Formularz zgłoszeniowy zawiera: kod, rodzaj zestawu znakującego, charakterystyczne dane roweru (marka, producent, rodzaj i typ roweru, rok produkcji, typ ramy, nr ramy, kolor ramy, wielkość ramy, ilość przerzutek, hamulce, stan techniczny, 6 zdjęć) oraz dane kontaktowe właściciela. Do tego rejestru ma dostęp wyłącznie Straż Miejska w Pszczynie oraz podmioty przez niego upoważnione, lub którym z mocy ustawy jest obowiązany udostępnić (np. Policja, Sąd, Prokuratura). Rejestr lokalny jest powiązany z Narodowym Rejestrem REFIZ, w którym ewidencjonuje się organizację znakującą rower, opis roweru z fotografiami, kod rejestracyjny. Rejestr forensycznego znakowania identyfikacyjnego dostępny jest na stronie internetowej www.refiz.eu. Usługa znakowania rowerów przez Straż Miejską w Pszczynie jest bezpłatna.

Czytaj więcej