Czytasz: Hospicjum pomoże osobom niesamodzielnym

Hospicjum pomoże osobom niesamodzielnym

Wszystko dzięki unijnym środkom.

Pszczyńskie hospicjum otrzymało prawie 725 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Teraz dzięki pieniądzom pomoże osobom niesamodzielnym i ich rodzinom.

Osoby niesamodzielne w codziennym funkcjonowaniu są uzależnione od pomocy innych. Często wymagają całodobowej opieki, bo nie są w stanie same się przemieszczać, robić zakupów, a nawet jeść czy korzystać z toalety. Najczęstszą przyczyną niesamodzielności są starość i choroby. W Polsce brakuje świadczeń dla takich osób. Głównie opiekują się więc nimi najbliżsi, którzy również nie mogą liczyć na systemowe wsparcie. Tymczasem opieka nad osobą chorą zmienia wiele aspektów życia opiekuna, jego sytuację zawodową, finansową, relacje z innymi, a nawet pogarsza stan zdrowia.

Pomoc dla mieszkańców terenów wiejskich 


Teraz, dzięki unijnym środkom, pszczyńskie hospicjum od 3 lipca do 31 grudnia 2018 roku obejmie bezpłatną opieką domową 33 mieszkańców terenów wiejskich powiatu pszczyńskiego, a także Bierunia, Bojszów, Wyr, Orzesza i Ornontowic.

- Do hospicjum bardzo często zgłaszają się osoby, które szukają pomocy dla swoich bliskich wymagających stałej opieki - mówi Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.


Hospicjum pomoże osobom niesamodzielnym za darmo, w oparciu o swoje 18-letnie doświadczenie. Opieka sprawowana będzie w okresach kwartalnych. Maksymalny czas opieki dla jednej osoby, w ramach projektu, to pół roku. Jednocześnie projekt pozwala również na poprowadzenie grupy wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych. Opieka będzie sprawowana w domach potrzebujących od lipca do grudnia przyszłego roku.

- Opieka ta jest początkiem nowego kierunku naszej działalności. Dom Ojca Pio, który budujemy, będzie się składał z hospicjum stacjonarnego i domu dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych – dodaje Buczak.

Hospicjum zachęca do zgłaszania osób do objęcia opieką domową. Zapisy potrwają do połowy czerwca. Zasady kwalifikacji osób do opieki w ramach projektu znajdują się na stronie www.hospicjumojcapio.pless.pl w zakładce "Niesamodzielni".

Do połowy czerwca pszczyńskie hospicjum przeprowadzi także nabór osób do pracy w charakterze opiekunów osób niesamodzielnych.

Czytaj więcej