Czytasz: Pszczyna będzie mieć Rynek jak nowy

Pszczyna będzie mieć Rynek jak nowy

Trwa drugi etap rewitalizacji rynku. Zobaczcie, jak zmienia się serce miasta!

Na przełomie lipca i sierpnia rozpoczęły się prace związane z przebudową chodników na pszczyńskiej starówce. Roboty rozpoczęto od ul. Wojska Polskiego, obecnie remontowane są chodniki wokół Rynku oraz te prowadzące do zagrody żubrów.

- Rynek to perła naszej architektury, dlatego kilka lat temu zdecydowałem o remoncie. W pierwszej kolejności wyremontowaliśmy główną płytę rynku. Oczywiście założyliśmy, że nie tylko ma być ona ładna, ale również funkcjonalna. Zostały nam więc jeszcze dwa etapy. Remont chodników i nawierzchni drogowej – mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Remont płyty rynku zakończył się w grudniu 2015 r., poprzedziły go badania archeologiczne. Teraz przyszedł czas na przebudowę chodników, ale nie tylko. - Obecnie stan chodników jest bardzo zły. Nie ma możliwości wjazdu dla osób niepełnosprawnych, dlatego ta inwestycja jest tak istotna. Zdecydowałem, że wyremontowany zostanie cały ciąg chodników od rynku aż do ul. Żorskiej – tłumaczy Skrobol.

Kamienice będą odkryte 

Na remoncie chodników zyskają nie tylko niepełnosprawni. Dzięki niemu architektura tutejszych kamienic ma być bardziej widoczna. Jak zapowiada Piotr Łapa, rzecznik prasowy pszczyńskiego magistratu, niektóre z krawężników zostaną poszerzone nawet do trzech metrów. Dotyczy to jedynie krawężników przy lokalach gastronomicznych. Tym sposobem zwiększy się przestrzeń przy tutejszych knajpkach. 

Po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków ustalono również, że w przyszłym roku wszystkie letnie ogródki będą odsunięte od lokalu o 1,5 metra. - Dzięki temu architektura budynków będzie bardziej widoczna – tłumaczy łapa.

Stojaków na rowery, ławek i koszy będzie więcej 

Poza rozbudową chodników projektanci przewidzieli też rozbudowę infrastruktury towarzyszącej, m.in. oświetlenia ulicznego, remont istniejącego odwodnienia, budowę studni kablowych oraz zabudowę stojaków na rowery, ławek i koszy na śmieci.

Miasto ma w planach także kolejny etap rewitalizacji rynku. Związany on będzie z ułożeniem granitowych kostek zamiast obecnego asfaltu. Dzięki temu główna płyta, wraz z chodnikami i jezdnią, będzie na jednym poziomie.

Inwestycję za ponad 2 mln złotych realizuje firma Betonit z Czechowic-Dziedzic. Drugi etap rewitalizacji rynku zakończyć się ma wraz z końcem roku. 

Czytaj więcej