Czytasz: Psy ratownicze ze Śląska spotkacie nad morzem

Psy ratownicze ze Śląska spotkacie nad morzem

Wzbudzają sympatię, ale i respekt. Pomagają tam, gdzie człowiek ze wzgledów bezpieczeństwa nie odważy się wejść.

Psy ratownicze z katowickiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego latem będą pracować w nadmorskich kurortach. Teraz trenują w bazie katowickiego WOPR-u w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach.

Jest ich w sumie 14, aż siedem z nich to nowofundlandy, ale są też trzy owczarki niemieckie, dwa labradory, golden retriever i flat. Warto wspomnieć, że połowa z nich posiada certyfikację pracy wodnej. Nadaje ją sędzia, który przyjeżdża do nas z zagranicy, najczęściej z Belgii lub Niemiec. W Polce bowiem takich sędziów nie ma.

Nie mieli się gdzie szkolić

I trudno się dziwić, bo jak mówi Damian Łagodzki, instruktor psów, na południu naszego kraju ciężko jest w ogóle znaleźć miejsce, w którym zwierzaki można szkolić. Tym bardziej Łagodzki jest wdzięczny, że Krzysztof Wójcik prezes katowickich woprowców postawił na psiaki.

Za darmo i po godzinach 

Łagodzki szkoli je wraz ze swoją żoną Katarzyną, robią to po godzinach pracy. Małżeństwo ma dwie córki Ewę i Karolinę, które również są ratownikami. Latem m.in. one wyjeżdżają nad morze z psimi ratownikami, spotkać je można najczęściej w Rowach, Ustkę i na Helu.

Gdzie człowiek nie może tam...

Ludzie pytają: "ile psi ratownicy uratowali już osób?" Łagodzki odpowiada wtedy, że mają one raczej zapobiegać aniżeli ratować. Instruktor nie naciąga rzeczywistości, mówi, że kiedy trzeba kogoś szybko ratować, to oczywiście człowiek zawsze wybierze motorówkę, jest szybsza, to zrozumiałe. Są jednak akweny, do których człowiek ze względów bezpieczeństwa nie odważy się wejść, wtedy niezbędny jest pies i jego węch.

Co robią jeszcze psi ratownicy? Przede wszystkim uprawiają prewencję, towarzysząc swoim przewodnikom w pogadankach wśród dzieci i młodzieży. Ogromną rolę odgrywa też dogoterapia, w której również uczestniczą, pomagając m.in. dzieciom z autyzmem. Łagodzki wspomina sytuację, kiedy to dzieci, które nigdy wcześniej nie ruszały rączkami, chcą pogłaskać pieska.

Zawody w Rybniku 

Psi ratownicy wzbudzają też respekt m.in. wśród nietrzeźwych plażowiczów. Na co dzień można je spotkać we wspomnianej Dolinie Trzech Stawów. Trenują tam od marca do listopada, a od niedawna również w Rybniku. 24 czerwca na Zalewie Rybnickim odbędą się II Ogólnopolskie Zawody Psów Ratowników o Puchar Górnego Śląska.

Czytaj więcej