Czytasz: Czy w 2018 roku przestaniemy przestawiać zegarki?

Czy w 2018 roku przestaniemy przestawiać zegarki?

PSL chce zniesienia zmiany czasu. Projekt trafił do Sejmu.

Sejm, który dziś o godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie zajmie się m.in. projektem ustawy autorstwa PSL, który zakłada zniesienie zmiany czasu. Poselski projekt noweli Ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje, że od 1 października 2018 r. jako czas urzędowy na terenie Polski obowiązywałby czas letni środkowoeuropejski.

- Wierzę, że partia, która potrafi zmienić ustrój państwa w ciągu nocy, w ciągu jednego dnia jest w stanie zatrzymać czas letni w Polsce - mówi szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak tłumaczy, propozycja PSL jest umotywowana m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi. Kosiniak-Kamysz wyliczał, że zmiana czasu powoduje - poza stratami ekonomicznymi - m.in. więcej wypadków samochodowych, incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawałów i depresje.

Czas zimowy i letni

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja.

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Czytaj więcej