Czytasz: Psia wolność - sonda
03:18
Wolność psiaka, a prawo, czyli kagańce, smycze, ogrodzone wybiegi.

Wczoraj swoje święto miały kundelki, najpopularniejsze psiaki w Polsce. 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a październik jest miesiącem dobroci dla nich.

Psy to nasi najlepsi przyjaciele. Dbamy o nie i chronimy je, kochamy, ale też odpowiadamy za nie. Długie spacery i zabawy na dworze to prawdziwa frajda, zwłaszcza dla czworonogów.

Ale bardzo szybko na tapetę wchodzą smycze i kagańce, bo dzieci, bo spacerujący, bo biegający.

Każdy chce swobodnie skorzystać z parków, lasów, miejskich zieleńców, czy choćby chodników, zasłaniając się przy tym trochę przepisami, ale trochę też strachem, o siebie i bliskich.

Sprawa jest sporna, a raczej umowna. Jedni właściciele psów pilnują, aby pupil szedł na smyczy i z kagańcem na pysku, inni uważają, że takiej potrzeby nie ma, bo np. doskonale znają swojego psa, teren, na którym spacerują, jest raczej odludny lub piesek jest niewielkiej postury i nic złego z jego strony nikomu nie grozi.

Tu z pomocą mogłyby przyjść specjalne wybiegi dla psów, tzw. dog parki. To ogrodzone, bezpieczne przestrzenie do zabaw z czworonogami, często wyposażone w tory przeszkód. Problem jednak w tym, że w naszym województwie jest ich na razie kilka.

Dwa są w Chorzowie, a niedawno pierwszy otwarty został w Katowicach. Parki dla czworonogów mają także: Pszczyna, Ustroń, Tychy, Gliwice oraz Sosnowiec.

Parę dni temu na Twitterze rozgorzała dyskusja, po wpisie dziennikarza Konrada Piaseckiego:

 

 

Roman Giertych odpisał:

- Popieram. Gdy byłem dzieckiem "pies który nie gryzł" o mało mnie nie zagryzł, bo mu się nie podobało, że karmiłem koty.

Ktoś stanął w obronie psów:

Proszę łaskawie odczepić się od psów, to nie jest więzień i nie musi być cały czas na uwięzi!!! A na klatce schodowej musi?

A ktoś inny prowokował:

Dość dyktatu właścicieli czworonogów!

Zdania były jednak podzielone:

Jak idę z dziećmi to się o nie boję. Nie wiem czy psa przez przypadek nie sprowokują np. nagłym krzykiem. Nic na to nie poradzę.

Zapytaliśmy zatem mieszkańców Katowic, jak to jest z tą wolnością i swododą naszych pupili?

Czytaj więcej