Czytasz: Przyznano nagrody im. Karola Miarki

Przyznano nagrody im. Karola Miarki

Znamy laureatów

Po raz kolejny rozdano nagrody im. Karola Miarki, wyróżnienia przyznawane ludziom wnoszącym trwały wkład w rozwój kultury i nauki regionu.

Podobnie jak w przypadku Złotych Masek, inicjatywa jest wspólnym projektem województw Śląskiego i Opolskiego. Każdego roku regionalne instytucje zgłaszają kandydatów do wyróżnienia, a specjalna kapituła rozpatruje wnioski.

Wybór zawsze jest trudny, ponieważ w regionie nie brakuje jednostek wybitnych i aktywnych. Świadczy o tym liczba wszystkich laureatów, którzy otrzymali to wyjątkowe wyróżnienie od 1983 roku. To kilkadziesiąt osób.

W tym roku laureatów nagrody było pięcioro – dwie osoby z woj. opolskiego i trzy osoby reprezentujące nasz region. Jako pierwsi zostali wyróżnieni przedstawiciele ziemi opolskiej:  profesor Marek  Masnyk, historyk, pracownik Uniwersytetu Opolskiego oraz pisarz i eseista, profesor Zbigniew Zielonka.

Pozostała trójka laureatów to: dr Elżbieta Wróbel z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - historyk literatury, Zuzanna Kawulok – gawędziarka, poetka, przewodniczka, wieloletnia opiekunka Chaty Kawuloka w Istebnej oraz profesor Mirosława Knapik, kierownik Zakładu Edukacji Muzycznej i Arteterapii Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Na zdjęciu (od lewej): Henryk Mercik - Członek Zarządu Województwa, Stanisław Rakoczy – Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Prof. Mirosława Knapik – jedna z tegorocznych laureatek.

Czytaj więcej