Czytasz: Przystanek Woodstock w… Jaworznie?
02:20
Od wielu lat na Przystanku Woodstock ekipy z województwa śląskiego rozbijają swoje namioty w tych samych miejscach. Tak powstaje m.in. „Wioska Jaworzno”. Czy za rok stanie w… Jaworznie?

- Zapraszam na 23. Przystanek Woodstock. Być może ostatni… w tym miejscu. (…) Czekamy na was, żeby wam podziękować, że uzbieraliście ponad 105,5 miliona na leczenie rodaków, Polaków; tych samych, którzy momentami robią wszystko, żeby ten festiwal przybić do ściany i żeby po prostu go nie było - mówi Jurek Owsiak nie kryjąc żalu na warunki postawione przez burmistrza Kostrzyna nad Odrą.

Co przyciąga ludzi do Kostrzyna? Jak przyznają woodstockowicze z Jaworzna, nie jest to ani miejsce, ani koncerty. Co roku wracają dla atmosfery przyjaźni i dla innych ludzi. Zapewniają, że w czasie festiwalu nikt nikogo nie wyklucza, nie patrzy na kolor skóry czy wiarę.

- Atmosfera na festiwalu jest bardzo miła. Ludzie są przyjaźnie nastawieni do każdego. Nie spotkałam się z agresją ze strony woodstockowiczów - mówi Roksana Warzecha dla której tegoroczna edycja, to już trzeci wyjazd.

Jednak 23. Przystanek Woodstock jest prawdopodobnie ostatnim, który zostanie zorganizowany w Kostrzynie nad Odrą. Chociaż w tym samym czasie w całej Polsce odbywają się koncerty, zloty i festiwale, to tylko Przystanek Woodstock organizowany jest jako wydarzenie podwyższonego ryzyka. A taki status to dużo wyższe koszty związane z dodatkowymi zabezpieczeniami.

- Podwyższone ryzyko mamy tylko my. Taka decyzja powoduje, ze musimy zatrudnić kilkaset dodatkowych osób, które będą pilnowały porządku. W zeszłym roku spełniliśmy wszystkie warunki związane z podwyższonym ryzykiem. Stanął płot długości kilkunastu kilometrów. Dziś wiemy, że ten płot nie zdał żadnego egzaminu - mówi Owsiak, kwestionując warunki postawione przez miasto.

Zdaniem uczestników służby działają sprawnie i skutecznie. Dotychczas wystarczającym zabezpieczeniem był czerwony Pokojowy Patrol.

- W 2015 roku wygrałam wejście na backstage. Jak już się tam wejdzie, to uderza cię fala pozytywnej energii ze strony organizatorów. Chętnie też opowiadają o systemach bezpieczeństwa. Dają pewność, że nie trzeba się o nic martwić - mówi Roksana Warzecha.

Teraz po raz kolejny musi stanąć kilkukilometrowy płot. Jurek Owsiak mówi dość i zwraca się o pomoc do związków wyznaniowych.

- Jeżeli nas słuchają różnego rodzaju organizacje i związki wyznaniowe, to bardzo prosimy: czy zechcielibyście wziąć nas pod swoje skrzydła? Aby w przyszłym roku spokojnie zorganizować Przystanek Woodstock? - mówi Jurek Owsiak.

WIOSKA JAWORZNO 

Od wielu lat ekipy z całego kraju, w tym także z naszego województwa umawiają się i rozbijają swoje namioty w tych samych miejscach. Tak powstaje m.in. „Wiosna Jaworzno”. Od lat zajmuje przestrzeń pod drzewami przy strefie Hare Kryszna. Mieszkańcy Jaworzna stawiają tam dodatkowo altankę i miejsca do siedzenia, gdzie wspólnie spędzają czas.

- Jeździ się tam nie dla samych koncertów, ale dla ludzi których możesz tam spotkać - przyznaj Iza Zuber z Jaworzna. - Na pewno będzie, nie uwierzę w to, że w przyszłym roku nie pojadę na Woodstock. Pojadę, tylko jak tak dalej będzie sytuacja wyglądać, to wyląduję w innym miejscu w Polsce - dodaje.

Woodstock w Jaworznie?

Tylko w województwie śląskim działa 20 związków wyznaniowych, które korzystają z przywilejów organizacyjnych zbliżonych do praw, które ma w Polsce kościół katolicki. To właśnie o takie wsparcie apelował Jurek Owsiak. Jedno z nich ma swoją siedzibę w Jaworznie. W samym mieście, jak wskazują mieszkańcy, jest też duża przestrzeń przy zalewie Sosina między dzielnicą Pieczyska a Ciężkowice. Do 2013 roku odbywał się festiwal metalowy MetalFest.

Przystanek Woodstock w Jaworznie brzmi niemal nierealnie, ale przy determinacji organizatorów i wsparciu woodstockowoczów z "Wioski Jaworzno", największy festiwal w Polsce może zawitać do naszego województwa. Bo to, że nie zostanie zorganizowany w Kostrzynie, jest coraz bardziej prawdopodobne.

 

ZWIĄZKI WYZNANIOWE W WOJ. ŚLĄSKIM

Czytaj więcej

 

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
25 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
2 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.