Czytasz: Odliczanie do Tour de Pologne

Odliczanie do Tour de Pologne

Coraz bliżej do rozpoczęcia wyścigu. Fani kolarstwa zacierają ręce, ale patrzą też z niepokojem na wyścig we Francji.

Pod koniec lipca początek zmagań kolarskiej ligi mistrzów w Polsce. Od 29 lipca do 4 sierpnia zawodnicy Tour de Pologne 2017 przejadą w sumie 1139 kilometrów. Na siedem etapów aż trzy zostaną rozegrane w województwie śląskim.

Tour de Pologne 2017 - trasa w województwie śląskim:

Na nasz teren kolarze wjadą już drugiego dnia zmagań. Będzie to etap Tour de Pologne 2017 dedykowany sprinterom. Ściganie na drugim etapie to ponad 140 kilometrów na trasie Tarnowskie Góry - Katowice, gdzie na zawodników będą czekać aż trzy rundy do pokonania. Okrążanie długości 17,5 kilometra wiodą przez najbardziej zielony zakątek miasta, w okolicach Doliny Trzech Stawów. Na Alei Wojciecha Korfantego i ulicy Henryka Mikołaja Góreckiego usytuowane zostały dwie górskie premie. Sprint w okolicach „Spodka” to moment, który przyprawi o mocniejsze bicie serca niejednego kibica. Tutaj panowie mogą jechać nawet z prędkością 80 km/h.

Tour de Pologne 2017 Katowice

W Katowicach przygotowania do Tour de Pologne ruszyły już kilka tygodni temu. Z jednej strony to troska o bezpieczeństwo zawodników, z drugiej miasto chce się jak najlepiej zaprezentować, bo Tour de Pologne to nie tylko wydarzenie sportowe, ale też medialne. Relacje z polskich tras można oglądać w ponad 100 krajach świata, w dwudziestu wersjach językowych. To także jeden z pięciu najchętniej oglądanych wydarzeń kolarskich na całym świecie. Na trasie, ścigających się zawodników ogląda i kibicuje co roku średnio nawet 3,5 miliona osób.  

- W ostatnich dniach zorganizowano objazd trasy. Zwrócono uwagę na etapy trasy, na których w sposób szczególny należy zadbać o bezpieczeństwo zawodników - mówi Ewa Biskupska z katowickiego magistratu.  - Obecnie uzgadniane są możliwe rozwiązania m. in. specjalne wygrodzenia, zabezpieczenia materacami, demontaże progów zwalniających itp. Na pewno pozostają także dotychczas sprawdzone działania - akcja informacyjna wśród mieszkańców, uruchomienie infolinii, zabezpieczenie trasy przy udziale służb mundurowych oraz wolontariuszy.

Drugi etap rozgrywany na terenie województwa śląskiego to 161 kilometrów do przejechania na trasie Jaworzno - Szczyrk. To rozgrzewka dla górali. Kolarze dwukrotnie będą musieli pokonać podjazdy pod Salmopol i do Zameczku w Wiśle. Po wymagającym, ale stosunkowo krótkim etapie, na kolarzy czeka prawdziwy sprawdzian wytrzymałościowy - najdłuższy etap tegorocznej 74. edycji Tour de Pologne. Barwy peleton 1 sierpnia startuje z Zawiercia, po drodze lotne premie w Olkuszu, Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. W Zabrzu, które zadebiutuje na tegorocznym Tour de Pologne od razu jako miasto-gospodarz etapu do pokonania będą aż trzy rundy.

Tour de Pologne 2017 Zabrze

- Przygotowania trwają zarówno w sferze technicznej, jak i pod kątem  dodatkowych atrakcji. Na terenie Zabrza prowadzone są przycinki pielęgnacyjne, obejmujące również ulice, którymi przejadą kolarze. W mieście trwają też prace drogowe - w pierwszej kolejności remontowane są drogi (łatane dziury) w obrębie pętli - mówi Dagmara Piskorz z zabrzańskiego magistratu.

Projekt organizacji ruchu w Zabrzu na dzień 1 sierpnia został zatwierdzony i mieszkańcy poznają go lada dzień.

To już pewne Tour de France bez Majki

Jeden z nasz czołowych kolarzy, Rafał Majka (drużyna Bora-Hansgrohe) na 9. “królewskim” etapie w niedzielę 9 lipca brał udział w poważnej kraksie, z trudem dojechał do mety. Na ostatnich kilometrach zwycięzcę Tour de Pologne z 2014 roku wspomagał inny Polak - Michał Kwiatkowski z ekipy Sky.

- Chyba po raz pierwszy płakałem na rowerze z bólu - napisał na swoim fanpage'u Rafał Majka.  - Na szczęście nic sobie nie złamałem, ale jestem mocno podarty.

W poniedziałek drużyna Majki poinformowała, że kolarz wycofuje się z wyścigu. Dla ekipy Bora-Hansgrohe to już druga strata w tegorocznym Tour de France. Zaledwie kilka dni wcześniej decyzją sędziów z Tour de France musiał wycofać się Peter Sagan, którego obarczono odpowiedzialnością za kraksę na 4. etapie. Podobne roszczenia drużyna Sky wysuwa wobec Majki. Wicelider wyścigu, Walijczyk Geraint Thomas, kolega z ekipy Michała Kwiatkowskiego, podczas niedzielnej kraksy złamał obojczyk i wycofał się z wyścigu a jako winowajnę wskazuje właśnie naszego kolarza.

Czytaj więcej