Czytasz: Odetchną kierowcy jadący do Szczyrku?

Odetchną kierowcy jadący do Szczyrku?

Nowa droga o długości ok. 2,6 km jest ważna zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców z całego kraju podróżujących w kierunku Szczyrku.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach czeka na decyzję ws. zgody na budowę obwodnicy Buczkowic (Śląskie). Nowa droga za ok. dwa lata powinna odciąży tę miejscowość, łącząc drogę ekspresową S69 z drogą nr 942 - prowadzącą od Bielska-Białej m.in. do Szczyrku.

Jak poinformował PAP rzecznik ZDW Ryszard Pacer, jedyną formalnością brakującą do ogłoszenia przetargu na budowę jest decyzja ws. zgody na realizację tej inwestycji drogowej. Wnioskowano o nią do wojewody śląskiego w połowie br. Finansowanie jest już zapewnione – w szacowanym na 48,7 mln zł unijnym projekcie zarząd woj. śląskiego zatwierdził już przyznanie 36 mln zł dotacji.

Nowa droga o długości ok. 2,6 km jest ważna zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców z całego kraju podróżujących w kierunku Szczyrku. Obecnie, po ominięciu Bielska-Białej drogą ekspresową S69, najczęściej zjeżdżają oni na wąską lokalną drogę biegnącą przez miejscowości Rybarzowice i Buczkowice. Budynki niemal przylegają tam do jezdni.

Nowa jednojezdniowa droga, której przebieg ustalono po długotrwałych konsultacjach, powiedzie od węzła trasy S69 do planowanego ronda na drodze 942 przy stacji paliw w Buczkowicach. Według wcześniejszych szacunków, jeżeli zgoda na budowę zostałaby wydana do końca br., a przetarg udało się przeprowadzić w trzy miesiące, być może budowę udałoby się zakończyć w 2019 r.

Inwestycja zyskała dofinansowanie w drugim i planowo ostatnim naborze wniosków o dofinansowanie dróg wojewódzkich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Konkurs ten został rozstrzygnięty na początku czerwca br.; z końcem października br. zarząd woj. śląskiego uchwałą przyznał dofinansowanie do realizacji tego zadania.

Woj. śląskie złożyło w tym naborze (poprzez ZDW) łącznie 24 wnioski. ZDW otrzymał fundusze na dwa z czterech dofinansowanych projektów, w tym na największy, dot. budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku Wschodniej Obwodnicy Raciborza (droga nr 935). Ta przygotowywana inwestycja o szacunkowej wartości 200,1 mln zł otrzymała z RPO 146 mln zł.

W pierwszym konkursie śląskiego RPO, który dotyczył budowy i remontów dróg wojewódzkich, wsparcie otrzymało dziewięć projektów (spośród dwunastu zgłoszonych). ZDW otrzymał wówczas środki na pięć spośród siedmiu zgłoszonych przezeń inwestycji.

Dotąd zakończono już realizację projektu zakładającego rozbudowę drogi nr 913; etap I - odcinek od węzła „Lotnisko” trasy S1 do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego w Pyrzowicach (za 9,9 mln zł, w tym 8,2 mln zł z RPO). Zakończyła się też budowa obwodnicy Pawłowic jako odcinka tzw. Drogi Głównej Południowej (za 91,8 mln zł, w tym 47,3 mln zł z RPO).

W październiku 2018 r. ma zostać oddana do użytku nowa obwodnica Myszkowa (realizowana jako pierwszy etap przebudowy drogi nr 791 na odcinku od DK1 do DK78). ZDW pozyskał na tę szacowaną na 101,4 mln zł inwestycję 85,2 mln zł z RPO. Do końca września 2018 r. powinna zostać przebudowana droga nr 793 Żarki – Myszków (za ok. 36 mln zł, w tym ok. 30 mln zł z RPO

Do końca października 2018 r. powinna również powstać czterokilometrowa obwodnica miejscowości Woźniki (w ciągu drogi nr 789; prowadząca m.in. do węzła budowanej przez GDDKiA autostrady A1 Częstochowa – Pyrzowice). Unijny projekt zakłada koszt tej realizowanej już budowy na poziomie 49,2 mln zł, przy dofinansowaniu 35,5 mln zł.(PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Anna Mackiewicz

Czytaj więcej