Czytasz: Przeżyj historię w Harcerskim Muzeum Etnograficznym

Przeżyj historię w Harcerskim Muzeum Etnograficznym

Odnowione muzeum rusza z cyklem warsztatów.

Harcerskie Muzeum Etnograficzne jest jednym z nielicznych ośrodków kulturalno-edukacyjnych w Polsce, łączących harcerską służbę z pracą muzealną. Warsztaty realizowane są w ramach Inicjatywy lokalnej miasta Katowice. Głównym celem jest zwiększenie dostępności usług edukacyjnych i kulturalnych w zachodnich i południowych dzielnicach Katowic.

-  Każdy warsztat przybliża folklor grup etnicznych w Polsce z przełomu XIX i XX wieku. Chcielibyśmy pokazać bogactwo naszej narodowej kultury i etnografii, narzędzi i strojów regionalnych z różnych obszarów kraju w sposób najbardziej naturalny dla dzieci, czyli poprzez zabawę i grę - mówi Olga Wazowska. - Warsztaty wspierają kształtowanie postawy otwartości oraz dostrzegania konieczności pielęgnowania tradycji przez budowanie więzi społecznych w swoim otoczeniu. Wpisują się tez w podstawę programową MEN dlatego dedykowane są przede wszystkim dla szkół podstawowych - dodaje.

Zajęcia odbywają się w czterech pomieszczeniach, stanowiących wystawy stałe - "Harcówka", "Teatrzyk", "Pieniny" i "Kustoszówka". W nich znajduje się ponad 750 eksponatów, zbieranych od 1965 roku przez harcerzy podczas obozów na terenach Górnego Śląska, Beskidu, Orawy, Spiszu i Kaszub. Na dzieci czekało dziś dużo niespodzianek.

- Warsztaty to świetna możliwość dla dzieci, żeby przez uczenie w działaniu, poznać historie różnych regionów Polski. - powiedział zastępca komendanta Krzysztof Kasperek. 

Dzieci w trakcie warsztatów wzięły udział w trzech modułach zajęć. Pierwszy moduł prowadzony był metodą design thinking. Uczestnicy wcielili się w rolę bohaterów, którzy mieli pomóc w małej kaszubskiej wiosce. Ucząc się współpracy, historii Kaszub, oraz rozpoznawanie eksponatów, musieli stworzyć nowatorską maszynę do pracy w polu. Zajęcia rozwijały kreatywność uczestników, dawały możliwość współdziałania i były szansą poznania Kaszub  i legend z nimi związanych.  Drugi moduł zajęć opierał się o koncepcję działania pokoju zagadek, gdzie uczestnicy, rozwiązując łamigłówki, musieli poznać historie pomiszczenia "Pieniny" oraz dowiedzieć się w jaki sposób żyli dawniej ludzie. Trzeci moduł  zajęć opierał się o warsztat z rzeźbienia w drewnie z artystą snycerem ze skansenu Śląskiego, który razem z dziećmi tworzył  drewniane jeże oraz inne elementy zdobnictwa. - opowiada Krzysztof Kasperek.

Terminy następnych warsztatów (rezerwacja obowiązkowa) : 16.10, 30.10, 13.11 oraz 23.11. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w wyżej opisanych warsztatach oraz zwiedzić muzeum, po wcześniejszym kontakcie z kierownictwem.