Czytasz: Przez województwo przejdzie wyjątkowy tramwaj

Przez województwo przejdzie wyjątkowy tramwaj

Trzynaście miast, sześć godzin, jedna wyjątkowa akcja...

W czwartek przez 13 miast naszego województwa, od Gliwic aż po Dąbrowę Górniczą przejdzie tramwaj, który ma promować trzeźwość wśród kierowców. Wszystko w ramach akcji „Prowadzę jestem Trzeźwy”. Zarówno ją, jak i fundację Trzeźwość wspiera ksiądz Piotr Brząkalik proboszcz z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szopienicach.

- Prowadzimy kampanie promujące trzeźwość z wykorzystaniem reklamy zewnętrznej – mówi ksiądz Brząkalik.

Ksiądz wspomina jedne ze świąt „Wszystkich Świętych”, kiedy, jak mówi, padła zatrważająca liczba pijanych kierowców, stąd też akacja „Prowadzę jestem trzeźwy”. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach zatrzymano 115 tys. 635 nietrzeźwych kierowców. Jak mówi ksiądz Brząkalik, to liczba większa niż liczba mieszkańców Wałbrzycha. Do tej liczby trzeba dodać jeszcze tzw. szarą strefę, czyli kierowców, którzy nie zostali zatrzymani.

Ksiądz Brząkalik mówi, że większość zatrzymanych kierowców wydmuchała promile jeszcze z dnia poprzedniego - to tzw. zespół dnia drugiego. Według księdza, najbardziej przerażające jest, że kierowcy bagatelizują ten problem i bagatelizują konsekwencje.

Tymczasem kierowcy odpowiedzialność biorą nie tylko za swoje życie. - Odpowiedzialność powinniśmy też wziąć za naszych gości, kiedy jesteśmy gospodarzami imprezy i częstujemy ich alkoholem, zapewniając im bezpieczny powrót do domu - mówi ksiądz.

Czwartkowy przejazd tramwajem ma przekonać, że czasem warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Kampanii towarzyszy hasło „Tylko trzeźwość zapewnia bezpieczną komunikację”. Na przystankach poszczególnych miast, na których zatrzymywać się będzie tramwaj, spotkać będzie można m.in. prezydentów miast i pracowników policji. Podczas akcji rozdawane będą magnesy, które przyczepić będzie można m.in. na lodówkę. - Kiedy będziemy otwierać lodówkę i patrzeć na ten magnes, powinna nam towarzyszyć myśl: „zanim wieczorem sięgnę po alkohol, muszę pomyśleć o poranku” - mówi Brząkalik.

Czytaj więcej