Czytasz: Przetasowania w Śląskiej Partii Regionalnej

Przetasowania w Śląskiej Partii Regionalnej

Rafał Adamus nowym szefem ŚPR. Gorzelik i Mercik poza zarządem.

Od rana członkowie ŚPR obradowali na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku - Niewiadomiu. Konwent Śląskiej Partii Regionalnej wybrał nowe władze formacji. Decyzje mogą zaskakiwać.

Na początku wybrano 21-osobową radę polityczną. Najwięcej głosów otrzymał Aleksander König. Ten wynik dawał mu największe szanse na zostanie przewodniczącym ŚPR. Jednak König ze względów zdrowotnych nie ubiegał się o miejsce w zarządzie. Wynik głosowania sprawił, że także Jerzy Gorzelik zrezygnował z kandydowania do zarządu. O fotel przewodniczącego ubiegali się Rafał Adamus i Henryk Mercik. Członkowie rady politycznej postawili na Adamusa. Ośmioosobowy zarząd uzupełnili Zenon Lis - wiceprzewodniczący, Piotr Snaczke -sekretarz, Łukasz Giertler - Skarbnik, Marta Bainka - członkini, Marcin Bartosz - członek,  Dietmar Brehmer - członek i Ryszard Ucher - członek.

W skład Rady Politycznej ŚPR weszli Rafał Adamus, Marta Bainka, Marcin Bartosz, Dietmar Brehmer, Janusz Dubiel, Łukasz Giertler, Jerzy Gorzelik, Irena Kiziniewicz, Krzysztof Kluczniok, Aleksander König, Beata Kolba, Łukasz Korsak, Roman Kubica, Jacek Laburda, Zenon Lis, Henryk Mercik, Karol Pieter, Marek Polok, Józef Porwoł, Piotr Snaczke i Ryszard Ucher.

Dotychczasowy szef ŚPR, Marek Nowara wszedł do Komisji Rewizyjnej razem z  Mateuszem Dziubą, Markiem Gołoszem, Januszem Muzyczyszynem i Tomaszem Skowronem.

Członkowie ŚPR nie kryją, że celem jest wykreowanie nowych liderów, którzy zapewnią sukces regionalistom w 2023 roku. Jednak, żeby politycznie przetrwać, będą musieli przypomnieć o sobie wyborcom. Szans na samodzielny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie widzą. Jednak wybory parlamentarne to już co innego. O Śląsku głośno mówi Robert Biedroń i Nowoczesna. Brak startu w wyborach do Sejmu i Senatu będzie oddaniem pola partiom ogólnopolskim. Uznanie ślonskiej godki za język regionalny jest już w programie Wiosny Biedronia. Żeby skupić Ślązaków wokół siebie, regionaliści będą musieli przekonać ich dodatkowymi postulatami.