Czytasz: Przestań grać. Zacznij projektować!

Przestań grać. Zacznij projektować!

Jesteś fanem gier? Jeśli tak, zobacz w jaki sposób przejść z poziomu gracza do poziomu twórcy gier komputerowych oraz planszowych.

 

Gry komputerowe cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią odskocznię od codzienności, służą rozrywce, która bardzo często zamienia się w zajęcie sportowe.

>> CZYTAJ: E-SPORTOWCY TO ATLECI. CYBERATLECI! <<

 

Na ich premierach pojawiają się tłumy. Jak tłumaczy Jakub Cikała, wykładowca GWSP im. Karola Goduli w Chorzowie, gry komputerowe są “dynamicznie rozwijającą się gałęzią rozrywki, która dorównuje filmowi pod względem rozmachu i budżetów”.  Nic więc dziwnego, że zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok. Nie tylko wśród graczy, ale również studentów, którzy chcą w przyszłości zajmować się ich tworzeniem.

PRZESKOCZ Z POZIOMU GRACZA NA POZIOM TWÓRCY

Adam Rak obecnie pracuje jako game developer - zajmuję się projektowaniem gier i aplikacji na urządzenia mobilne. Jest absolwentem studiów licencjackich z projektowania gier na GWSP w Chorzowie. Zdecydował się na wybór takiego kierunku, ponieważ jako fan gier komputerowych, chciał połączyć przyjemne z pożytecznym i przejść z poziomu gracza na poziom twórcy gier.

Studia spełniły moje oczekiwania. Wykładowcy na kierunku Gry i grafika interaktywna to fachowcy z branży, którzy ponadto pomagają zapewnić dobry start w branży i starają się ukierunkować dalszy rozwój - tłumaczy Adam.
Co ciekawe, studia prowadzone są wyłącznie przez praktyków. Projektowania graficznego uczy Aleksandra Krupa – praktyk, wielokrotnie nagrodzony za projekty systemów informacji wizualnych, zajęcia z multimediów prowadzone są przez Tomka Bidermana, który jest wieloletnim pracownikiem notowanej na giełdzie firmie Artifex Mundi, z kolei tajniki tzw. indie games zdradza Darek Łęczycki i Jakub Czekała z Sleepless Clinic - studia gier niezależnych.

NA CZYM POLEGA NAUKA PROJEKTOWANIA GIER?

Zajęcia na GWSP łączą wiedzę teoretyczną z praktyką, która przekłada się na realne projekty.  W pierwszym etapie są to projekty gier planszowych gdzie studenci angażują wiedzę z podstaw projektowania gier, rysunku, grafiki, projektowania graficznego. Następnie przechodzą do produkcji cyfrowych z wykorzystaniem zajęć z Multimediów i Narzędzi cyfrowych

Studenci powinni kierować się kreatywnością, posiadać pewne zdolności plastyczne czy informatyczne. Nasz program przewiduje pracę u podstaw. Żeby stworzyć grę trzeba dużo grać, aby zrozumieć, jak są stworzone, jakimi prawami się rządzą i z jakich elementów się składają - tłumaczy Jakub Czekała, wykładowca GWSP.
Studenci finalnie realizują dyplomy licencjackie będące projektami gier planszowych lub cyfrowych noszących znamiona komercyjnych produktów.  

Zacznij swoją przygodę z projektowaniem gier. Rekrutacja na GWSP trwa do 30 wrzesnia br.

Więcej informacji znajdziesz na stronie uczelni.

Czytaj więcej