Czytasz: Zarzuty dla prezesa NIK
W Prokuraturze Krajowej przesłuchiwany jest Krzysztof Kwiatkowski, prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

 To pierwsza formalna okazja by odnieść się do wszystkich zarzutów - powiedział Krzysztof Kwaitakowski wchodząc na przesłuchanie do katowickiej prokuratury. 

Śląscy śledczy przedstawili mu cztery zarzuty o przekroczenie uprawnień. Chodzi o nadużycia w związku z konkursami na stanowiska szefów delegatur NIK w Łodzi i Rzeszowie oraz wicedyrektora departamentu środowiska NIK. Według prokuratury przez ″bezprawne działania Kwiatkowski naruszył prawidłowość przeprowadzania postępowań konkursowych i prawidłowość funkcjonowania NIK″. Za postawione zarzuty grozi do pięciu lat więzienia. 

Kwiatkowski zapewnia, że do żadnego przestępstwa nie doszło. Pod koniec października Sejm uchylił immunitet prezesa NIK. Uchylenia immunitetu domagała się prokuratura, aby postawić zarzut Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Sam prezes Izby również wnosił o uchylenia mu immunitetu. Zapewniał, że chce wyjaśnić zarzuty przed niezawisłym sądem.

W sprawie nieprawidłowości w NIK zarzuty usłyszał też były poseł PSL Jan Bury. Według śledczych niezgodnie z prawem wpływał na obsadę stanowisk w Izbie – miał nakłaniać pracowników do przekroczenia uprawnień i manipulowania wynikami konkursów.

 

Czytaj więcej