Czytasz: Przejazdy industrialnymi szlakami. Miejsc nie ma

Przejazdy industrialnymi szlakami. Miejsc nie ma

Okazjonalne i bezpłatne przejazdy industrialnymi szlakami cieszą się wielkim zainteresowaniem. W nocy uruchomiono zapisy. Miejsc już nie ma.

Wszyscy, którzy dziś w nocy nie zarezerowali miejsc na industrialną wycieczkę, mogą jedynie pomarzyć o podróży z Kolejami Śląskimi. Urodzinowa akcja przewoźnika spotkała się z wielkim zaangażowaniem.

Kilkanaście minut po uruchomieniu platformy rezerwacyjnej miejsc już nie było. Rejestracja ruszyła o godzinie 0:01 w nocy z 20 na 21 września. 
Miejsce można zarezerwować na specjalnie platformie. Obecnie limit przejazdów został wyczerpany. 

- Cieszy nas duże zainteresowanie naszymi okazjonalnymi pociągami. Świadczy ono o tym, że takie połączenia są atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu i dobrą formą promocji transportu kolejowego. Niewykluczone więc, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zorganizujemy coś podobnego - komentują Koleje Śląskie.

Urodzinowe plany

Przejazd industrialnymi szlakami to pomysł na prezent dla turystów i pasażerów. W październiku mija 6 lat odkąd Koleje Śląskie świadczą swoje usługi. To właśnie z tej okazji zaplanowano dwa bezpłatne przejazdy specjalne trasami, które na co dzień nie są uczęszczane przez pociągi pasażerskie.

Katowice - Ornontowice Kopalnia Budryk

Pierwszy przejazd zaplanowano na sobotę 23 września. Trasa rozpocznie się w Katowicach, a zakończy w Ornontowicach na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk”. Pociąg specjalny wyruszy z katowickiego dworca punktualnie o godzinie 15:00. Żeby do niego wsiąść, niekoniecznie trzeba się wybierać do Katowic. Przewidziane zostały trzy dodatkowe postoje: w Chorzowie Batorym (odjazd o godz. 15:06), Zabrzu (odjazd o godz. 15:17) oraz w Gliwicach, skąd w dalszą drogę pociąg odjedzie o godzinie 15:34.

Przejazd będzie miał formę pętli. Trasa powrotna prowadzić będzie przez Zabrze Makoszowy, Rudę Kochłowice oraz chorzowskie Hajduki do Katowic. Połączenie zostanie obsłużone składem EN57-022 – najstarszym nadal eksploatowanym w KŚ pojazdem. To symboliczny dzień dla pojazdu. Jak zapowiadają koleje, będzie to ostatnia trasa taboru przed wysłaniem go na bocznicę.

Katowice - Huta Pokój 

Drugi przejazd zaplanowano na niedzielę, 24 września. Pociąg wyruszy z Katowic o godzinie 11:35. Tak jak przy sobotnim kursie, zaplanowano dodatkowy postój – w Chorzowie Batorym (odjazd o godz. 11:42). Z Huty Pokój pociąg pojedzie przez Zabrze Biskupice, Bytom, Radzionków do Brzezin Śląskich, gdzie pasażerowie będą mieli okazję przyjrzeć się krajobrazom postindustrialnym naszego regionu.

Podróż powrotna do Katowic przebiegnie przez Radzionków, Bytom i Chorzów. Przyjazd do Katowic planowany jest na godzinę 15:58. Z uwagi na fakt, iż sieć trakcyjna na trasie tego przejazdu nie jest w pełni zelektryfikowana, pociąg zostanie obsłużony przez spalinowy zespół trakcyjny SA138.

Na trasie przejazdu obu pociągów zaplanowano czas na pamiątkowe zdjęcia. Jak informują koleje, wszyscy zainteresowani, którym nie udało się dokonać rejestracji powinni śledzić system rezerwacyjny. Możliwe, że pojedyncze miejsca będą jeszcze dostępne.

źródło: kolejeslaskie.com

Czytaj więcej