Czytasz: Przebadają dzieciom wzrok

Przebadają dzieciom wzrok

Akcja okulistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Przesiewowe badania wzroku u dzieci powinny być powszechne i szybko wdrożone. Przeprowadzenie ich jest niezwykle ważne, gdyż nieskorygowanie wady wzroku mogą powodować u dzieci trudności w nauce czytania i pisania, niechęć do uczenia się, rozdrażnienie i zmęczenie.

Okuliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach każdego dnia przeprowadzają niezliczoną ilość badań u najmłodszych pacjentów. Starają się również dotrzeć do tych, którzy nie są jeszcze świadomi swoich problemów ze wzrokiem.

- Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, jak ważne są wczesne badania wzroku u najmłodszych. Najczęściej rodzice czy opiekunowie decydują się na wizytę u okulisty dopiero w momencie, kiedy dziecko zaczyna sygnalizować, że ma jakieś problemy z widzeniem. Okazuje się, że to, iż wcześniej niczego nie zauważyliśmy nie znaczy, że tych problemów nie było – mówi Sławomir Kuczkowski, okulista z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Jedna z tegorocznych akcji, w której nasi okuliści przebadali ok. 50 dzieci, odbyła się we wrześniu na Katowickim Rynku w ramach Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Kolejna akcja już w najbliższy poniedziałek 20 listopada. Okuliści przebadają podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Szansa dla Dziecka" w Bytomiu-Stolarzowicach.

Badania przesiewowe wzroku przeprowadzone zostaną na terenie placówki „Szansa dla Dziecka” mieszczącej się w Bytomiu-Stolarzowicach przy Pl. Jana 13 w godzinach od 9:00-11:30. Akcję objęła patronatem poseł na Sejm Barbara Dziuk. 

Czytaj więcej