Czytasz: Taczka i kapiszony pod będzińskim starostwem

Taczka i kapiszony pod będzińskim starostwem

Ponad stu mieszkańców zebrało się pod budynkiem starostwa. Dla starosty przywieźli... taczkę. - To za likwidację naszej porodówki – mówili.

Porodówka w Będzinie do likwidacji?

Choć będziński oddział ginekologiczno-położniczy do szpitala w Czeladzi przeniesie się pod koniec roku, mieszkańcy już w poniedziałkowe popołudnie przyszli protestować przeciwko takiej decyzji rady powiatu.

- Wszystko chcą nam w mieście zlikwidować, teraz jeszcze szpital. Może by tak jeszcze dworzec kolejowy przenieść do Czeladzi, tam nie mają – mówiła będzinianka Marzena Nabrdalik.

Wzięła ze sobą naklejki z hasłem „Stop likwidacji szpitala w Będzinie” i chętnie naklejała je na kurtkę każdemu, kto tylko dołączał do protestu.

Za okupacji były trzy szpitale

Pod schodami wiodącymi do gmachu starostwa przy ul. Sączewskiego stanęła też taczka z dedykacją dla Arkadiusza Watoły, starosty będzińskiego. Co chwilę wyła syrena, z głośnym hukiem strzelały kapiszony. - Żądamy pozostawienia w Będzinie oddziału ginekologiczno-położniczego! Za okupacji hitlerowskiej w naszym mieście były trzy szpitale, w tym jeden żydowski. Teraz okazuje się, że Będzin nie zasługuje już na nic, nawet na szpital – mówił przez megafon organizator protestu w Będzinie Adam Szydłowski, były radny powiatu, dziś wicedyrektor będzińskiego MOPS-u. Dodawał, że od stycznia przyszłego roku nikt w Urzędzie Stanu Cywilnego nie wystawi już metryczki o narodzinach dziecka. - Będzinianie będą się rodzić w Czeladzi – zaznaczał.

Likwidacji porodówki w będzinie nie będzie

Katarzyna Kieras rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Będzinie, która wyszła do protestujących przekonywała jednak, że nie ma mowy o żadnej likwidacji szpitala. - To propaganda – zaznaczała rozdając ulotki o zadłużeniu będzińskiej placówki. - Decyzja rady powiatu o przenosinach niektórych oddziałów szpitalnych z Będzina do Czeladzi to skutek ogromnego zadłużenia naszego szpitala. Sięga ono niemal 40 mln zł – mówiła Kieras. Wyjaśniała, że przenosiny oddziałów to szansa na poprawę, nie zaś zaostrzenie patowej sytuacji.