Czytasz: Taksówkarze strajkują, Uber na kontrolowanym
W poniedziałek zablokowali m.in. stolicę. - Żądamy wykluczenia Ubera – taksówkarze atakują konkurencję i pokazują puste kieszenie. Protestować chcą też w Katowicach.

Nawet o połowę spaść miały w ostatnich miesiącach zarobki polskich taksówkarzy. Wszystko przez amerykańskiego Ubera – firmę, która za pomocą prostej aplikacji na komórkę łączy pasażerów z kierowcami. Opłaty za kursy są tutaj tańsze, na podwózkę zwykle czeka się też krócej. - Ale kierowcy nie mają żadnych uprawnień do przewozu pasażerów – zaznaczają taksówkarze.

Protest taksówkarzy w czterech miastach

W poniedziałek od rana taksówkarze – w ramach protestu – sparaliżowali ruch samochodowy w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. W samej stolicy protestowało ich około dwa tysiące. Domagali się uregulowania przepisów dotyczących zasad przewozu pasażerów. List korporacyjny trafił do polityków w sejmie.

Katowice dołączą do protestu taksówkarzy?

Na znak solidarności z kolegami ze stolicy, polskie flagi za okna wetknęli także taksówkarze z Katowic. - Też zastanawiamy się nad włączeniem się do protestu. My mamy kasy fiskalne – oni nie. My stoimy na postojach, a Uber chowa się po krzakach. Nie może tak być, że konkurujemy z kimś, kto pracuje nielegalnie – uważa Janusz Szymański, prezes śląskiego Tele-Tax Stowarzyszenia Kierowców w Katowicach.

UOKiK: „nie ma powodów do interwencji”

Konfliktowi przyjrzał się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W oświadczeniu, które wystosował urzędnicy twierdzą jednak, że monitoring oraz analizy nie wskazują na konieczność interwencji zarówno w zakresie ochrony interesów pasażerów, jak i ochrony taksówkarzy.

Nowoczesna: chcemy uregulowania działalności Ubera

Do sporu w poniedziałek włączyła się Nowoczesna. Przedstawiciele partii wsparli stronę korporacji w kwestii uregulowania przepisów dotyczących przewozu osób. - Nie chcemy zakazywać działalności Ubera, chcemy, by mógł funkcjonować na jasno określonych zasadach - zaznaczał poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski. Przypomniał, że jego klub złożył w ubiegłym tygodniu w Sejmie projekt nowelizacji, który ma tę kwestię regulować.

Czytaj więcej