Czytasz: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Praktikera

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Praktikera

Prokurator wyjaśnia także, czy w spółce mogło dojść do karalnej niegospodarności?

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie Praktikera.

- Postępowanie wszczęto po zapoznaniu się z zawiadomieniem złożonym przez posła na Sejm RP Michała Wójcika - informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.


W ramach śledztwa zbadane zostaną trzy wątki. Pierwszy dotyczy naruszenie praw pracowniczych przez pracodawców, przede wszystkim w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia i nieodprowadzaniem składek do ZUS.

Prokurator wyjaśnia także, czy w spółce mogło dojść do karalnej niegospodarności, jak również popełnienia czynu zabronionego polegającego na niezgłoszenie upadłości spółki, pomimo tego, iż były podstawy do jej ogłoszenia.

Śledztwo w sprawie trwa, prokuratura zabezpieczyła już niezbędne dokumenty.

Pracownicy od marca bez pensji 

Przypomnijmy: od ubiegłego roku markety budowlane Praktiker są powoli wygaszane. Zadłużenie sieci to ok. 100 mln zł. Do tej pory zamknięto sklepy m.in. w Katowicach, Rybniku, a poza naszym województwem w Opolu, Poznaniu i podwarszawskich Jankach i w Lublinie. Pracownicy pozostałych sklepów do pracy przychodzili, odbijali karty i na tym ich praca się kończyła.

Sytuacja jest jednak dramatyczna, bo od marca Praktiker nie wypłaca swoim pracownikom wypłat, firma nie rozwiązała również z nimi umów. Teraz pracownicy, którzy sami postanowili się zwolnić, dostają wezwania do zapłaty odszkodowania na rzecz firmy.

Czytaj więcej