Czytasz: Projektanci mogą się zgłaszać do konkursu "Śląska Rzecz"

Projektanci mogą się zgłaszać do konkursu "Śląska Rzecz"

Dobrze zaprojektowane produkty, usługi i grafikę użytkową można do 19 marca zgłaszać do 13. edycji konkursu "Śląska Rzecz".

Konkurs jest organizowany przez Zamek Cieszyn. Liczy się innowacyjność, funkcjonalność i estetyka projektów.

Termin nadsyłania zgłoszeń ustalono pierwotnie na 8 lutego - 16 marca, przesunięto go jednak ze względu na duże zainteresowanie. "Mieliśmy wiele próśb od uczestników o przedłużenie terminu i przychyliliśmy się do nich, mając świadomość, że przygotowanie dokumentacji wymaga sporo pracy, w dodatku same projekty muszą zostać do nas fizycznie dostarczone" - powiedziała w czwartek PAP Agnieszka Szczepanik z Zamku Cieszyn.

 "Śląska Rzecz" to jedyny w Polsce regionalny konkurs doceniający wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe. Do udziału w konkursie zgłaszają się firmy, projektanci, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne.

 "Cieszy nas różnorodność zgłaszanych projektów oraz to, że poza doświadczonymi firmami zgłaszają się także osoby poczatkujące w branży związanej z dizajnem. To, co jest dla nas niezwykle istotne w promowaniu laureatów to zwrócenie uwagi, że dizajn to nie tylko modne meble czy innowacyjne usługi, to przede wszystkim jakość" – podkreśliła dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska.

 "+Śląska Rzecz+ to już bardzo rozpoznawalna marka. Widzimy, że coraz bardziej doceniana jest ta niekonwencjonalna forma promocji regionu" - dodała.

 Poza jakością wykonania jury pod przewodnictwem prof. Czesławy Frejlich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie będzie oceniać funkcjonalność i ergonomię, innowacyjność rozwiązań, jakość i użytych materiałów, uwzględnienie potrzeb użytkowników, proces projektowy oraz estetykę. Nagrody i wyróżnienia przyznane zostaną w trzech kategoriach: produkt, usługa i grafika użytkowa. Zgłaszane projekty muszą być wdrożone w 2017 roku w województwie śląskim lub opolskim. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

 W ubiegłym roku za najlepsze projekty uznano: identyfikację graficzną OFF Festivalu, kolekcję odzieży puchowej oraz aplikację, która pomaga znaleźć wolne miejsce do parkowania w centrum miasta. W sumie w dwunastu poprzednich edycjach konkursowych udział wzięło 475 firm i instytucji, które zgłosiły 608 projektów. Wśród nich były m.in. meble, lampy, ceramika, odzież specjalistyczna, sprzęt medyczny, sprzęt sportowy, wózki i foteliki dziecięce, żywność, sprzęt pomiarowy, ciężkie maszyny. Zgłaszano też książki, karty do gry, gry planszowe, etykiety i opakowania, strony internetowe oraz identyfikacje wizualne.

 Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 9 maja 2018 r. w Zamku Cieszyn. Zwycięskie i nominowane projekty nominowane będzie można później oglądać na pokonkursowych wystawach.

 Zamek Cieszyn to samorządowa instytucja kultury, prowadzoną przez dwóch organizatorów - miasto Cieszyn i województwo śląskie. Do 2011 r. nosiła nazwę Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości. (PAP) 

autor: Anna Gumułka

 edytor: Paweł Tomczyk