Czytasz: Prognoza pogody na 28 i 29 października

Prognoza pogody na 28 i 29 października

Jak informuje IMGW, nad Europą północną, wschodnią i częściowo środkową pogodę kształtują niże znad Skandynawii oraz Ukrainy. Pozostały obszar kontynentu jest pod wpływem wyżu z centrum nieco na zachód od Francji. Polska jest w zasięgu stopniowo pogłębiającego się niżu znad Skandynawii. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się okludujący sie układ frontów atmosferycznych. Z północnego zachodu napływa powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 991 hPa i będzie szybko spadać.

Pogoda 28 października

W sobotę w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi opadami deszczu. W województwie pomorskim prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W górach opady deszczu ze śniegiem, a powyżej 1200 m n.p.m. śniegu. Na szczytach Karpat przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 6 st., 7 st. na wschodzie i w rejonach podgórskich do 8 st., 11 st. na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami bardzo silny do 55 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Wiatr w porywach osiągać może do 65 km/h, a w zachodniej połowie kraju do 75 km/h a nad morzem do 100 km/h. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, wysokość opadów na ogół do 15 mm, tylko na wschodnim Pomorzu prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na południowym zachodzie kraju do 25 mm. Na zachodzie możliwe burze. W górach opady deszczu ze śniegiem, a powyżej 1600 m n.p.m. śniegu. Na szczytach gór prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 15 cm. Temperatura minimalna od 5 do 8 st., chłodniej w rejonach podgórskich, tam od 2 do 6 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami bardzo silny do 55 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni, jedynie nad morzem północno-zachodni. Porywy wiatru od 55 km/h na północnym wschodzie Polski do 110 km/h miejscami na zachodzie i nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 120 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Pogoda 29 października

W niedzielę zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami na Pomorzu także deszczu ze śniegiem. Lokalnie możliwe burze. Na wschodzie i południu prognozowana wysokość opadów do 25 mm. Wysoko w górach i miejscami na terenach podgórskich Karpat opady śniegu. Na szczytach Karpat prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 25 cm. Temperatura maksymalna od 6 do 10 st., w rejonach podgórskich Karpat około 3 st. Wiatr dość silny i silny do 45 km/h, nad morzem okresami bardzo silny, do 55 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wiatr w porywach od 60 km/h na północnym wschodzie, do 100 km/h w zachodniej połowie kraju oraz nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 130 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu. Przewidywana wysokość opadu do 5 mm. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, przez większą część nocy opady słabe, nad ranem opady o natężeniu umiarkowanym. Przewidywana wysokość opadu około 10 mm. Temperatura minimalna 7 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

W niedzielę w stolicy zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Przewidywana wysokość opadu od 5 mm do 10 mm. Możliwe opady krupy śnieżnej, niewykluczona burza. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr dość silny i silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 80 km/h, zachodni i północno-zachodni. (PAP)

Czytaj więcej