Czytasz: Uwaga! Będzie mocno wiało
Zobacz prognozę pogody na 11 i 12 grudnia.

Jak podaje IMGW, Europa Zachodnia i Centralna jest pod wpływem niżów znad Danii i Francji wraz z układami frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu znajduje się pod wpływem wyżów. Polska jest pod wpływem wypełniającego się niżu, którego ośrodek przemieszcza się znad Holandii nad Bałtyk. W ciągu dnia przejdziemy pod wpływ kolejnego niżu z ośrodkiem nad Francją. Znajdujemy się w masie powietrza pochodzenia arktycznego, później z południowego zachodu, za przemieszczającym się układem frontów atmosferycznych, napływać zacznie cieplejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 984 hPa i nieznacznie spadnie.

Pogoda 11 grudnia

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami, zwłaszcza na północy, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4 st. na północy do 12 st. na południu. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silny, miejscami w porywach do 55 km/h. Na południu Polski wiatr dość silny, miejscami silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, na Podkarpaciu do 90 km/h. W rejonach podgórskich Karpat wiatr silny, miejscami bardzo silny, od 30 km/h do 55 km/h, początkowo w porywach do 140 km/h, następnie do 115 km/h. Wiatr z kierunków południowych. W górach wiatr fenowy.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie i północy miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 2 st., 3 st. na północy do 10 st., 11 st. na południu. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silny, miejscami w porywach do 55 km/h. Na południu Polski wiatr dość silny, miejscami silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h. W rejonach podgórskich wiatr dość silny i silny, miejscami bardzo silny, od 30 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, w dolinach karpackich miejscami do 115 km/h. Wiatr południowy i południowo-zachodni. W górach wiatr fenowy.

Pogoda 12 grudnia  

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami, zwłaszcza na południowym wschodzie, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5 st., 7 st. na zachodzie i północy do 12 st. na Śląsku Opolskim i Górnym, w Małopolsce i na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, na południu okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, na Podkarpaciu do 80 km/h, a w dolinach karpackich porywy wiatru do 100 km/h. Wiatr południowo-zachodni, we wschodniej połowie kraju początkowo południowy. W górach wiatr fenowy.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 10 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. (PAP)

Czytaj więcej