Czytasz: Uwielbiany przez studentów profesor UŚ kończy 70 lat!

Uwielbiany przez studentów profesor UŚ kończy 70 lat!

Charakterystyczna broda i długie włosy. Oraz wykłady, podczas których nikt nawet nie pomyślałby o ziewnięciu. Prof. zw. dr. hab. Tadeusz Sławek świętuje swoją siedemdziesiątkę.

Poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, wykładowca, były rektor Uniwersytetu Śląskiego. Długo można by wymieniać. Co mówią o nim studenci? - Zawsze uśmiechnięty, przyjazny i cierpliwy – słychać w murach Uniwersytetu Śląskiego. I choć trudno w to uwierzyć, prof. Tadeusz Sławek w grudniu skończył 70 lat!

Obsesyjnie punktualny magnes na studentów

Urodził się w Katowicach. Ukończył tutejsze liceum im. A Mickiewicza. Studiował polonistykę i anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Z Uniwersytetem Śląskim prof. Sławek związany jest do 1971 roku – przypomina Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ.

Zawsze się wyróżniał. Długimi włosami (profesor przyznawał się do filozofii „dzieci kwiatów”), dżinsami zamiast garnituru (nie przepadał za „służbowym” strojem) i szczupłą sylwetką (maratony to jego specjalność). Przede wszystkim zaś swoimi wykładami (m.in. z historii literatury angielskiej), które jak magnes przyciągały studentów z różnych kierunków. Nigdy się nie spóźniał. - Jestem obsesyjnie punktualny – przyznaje profesor.

Skromny kolekcjoner nagród

Prof. Tadeusz Sławek wykładał przez ponad 40 lat. - Za całokształt działalności oraz zaangażowanie społeczne został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej – zaznacza Szymik-Kozaczko. Dodaje, że profesor jest też laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego, Nagrody Prezydenta Katowic w Dziedzinie Kultury i Honorowej Odznaki Miasta Katowice oraz Złotej Odznaki i Odznaki Honorowej „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”. W 2007 roku został wyróżniony uniwersytecką Nagrodą „Pro Scientia et Arte” przyznaną „w uznaniu wybitnych i twórczych osiągnięć naukowych i artystycznych”. Jak reaguje na takie wyróżnienia? - Starałem się dobrze wypełniać swoje obowiązki – powtarza ze wrodzoną skromnością.

Uniwersytet świętuje

We wtorek o godz. 16 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego rozpocznie się wieczór jubileuszowy dedykowany prof. zw. dr. hab. Tadeuszowi Sławkowi. - Przypomniane zostaną jego niezaprzeczalne zasługi dla uniwersytetu – mówi rzecznik UŚ.

Dodaje, że spotkanie z okazji siedemdziesiątych urodzin prof. Tadeusza Sławka, będzie okazją do wręczenia Jubilatowi księgi jubileuszowej oraz złożenia mu życzeń.

Panie Profesorze, życzymy stu lat i kolejnych sukcesów!

Czytaj więcej