Czytasz: Prof. Tadeusz Sławek laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

Prof. Tadeusz Sławek laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

Za eseje na głos i kontrabas

Jury Poznańskiej Nagrody Literackiej ogłosiło, że laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca - czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego.

W latach 1996–2002 prof. Sławek był rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem kilkunastu książek eseistycznych i poetyckich oraz szeregu publikacji naukowych. Od ponad trzydziestu lat wraz z Bogdanem Mizerskim współtworzy „eseje na głos i kontrabas”, ukazujące się w wydawnictwie „Off Records”. Jest laureatem Literackiej Nagrody „Solidarności” za całokształt twórczości w 2003 roku.

Poznańska Nagroda Literacka, której organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, została powołana w 2015 roku. Przyznawana jest w dwóch kategoriach: za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60.000 zł) oraz za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia (Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40.000 zł).
 
Laureatów wyłania Kapituła w składzie: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel.

Prof. Tadeusz Sławek jest obecnie kierownikiem Katedry Literatury Porównawczej UŚ. W latach 90. prowadził także wykłady jako visiting professor na uczelniach wyższych w Neapolu i Stanfordzie.

Zdjęcie: Uniwersytet Śląski

Specjalizuje się w historii literatury angielskiej i amerykańskiej oraz teorii literatury. Jest także tłumaczem z języka angielskiego, m.in. poezji takich pisarzy, jak: Wendell Berry, William Blake, Allen Ginsberg, Seamus Heaney, Robinson Jeffers, Thomas Merton, Jerome Rothenberg.

Tłumaczył także teksty Johna Lennona, Jima Morrisona i Pete’a Sinfielda. Od 1978 współpracuje z kontrabasistą i kompozytorem muzyki Bogdanem Mizerskim, ich wspólne nagrania recytacji poezji oraz muzyki kontrabasowej (forma „eseju na głos i kontrabas”), ukazują się od wielu lat nakładem wytwórni „Off Records”.

Ich wspólne koncerty odbywały się m.in. w Teatrze Stara Prochownia i Centrum „Łowicka” w Warszawie, Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Górnośląskim Centrum Kultury, Biurze Wystaw Artystycznych i Teatrze Korez w Katowicach, Teatrze Śląskim (Scena w Malarni) w Katowicach, Instytucie Polskim w Bratysławie, Teatrze Wielkim w Łodzi.

Prof. Sławek jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN, członkiem Prezydium Komitetu „Polska w Zjednoczonej Europie” PAN, członkiem Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Czytaj więcej