Czytasz: prof. Sławek: "Chciałbym się odwdzięczyć Śląskowi za gościnność"

prof. Sławek: "Chciałbym się odwdzięczyć Śląskowi za gościnność"

Prof. Tadeusz Sławek potwierdza swój start w wyborach samorządowych. Będzie kandydatem na listach Koalicji Obywatelskiej.

Prof. Tadeusz Sławek będzie jedynką na wspólnej liście Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Były rektor UŚ stanie na czele listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu katowickim. Skąd taka decyzja? Prof. Tadeusz Sławek tłumaczy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Silesion.pl

To decyzja podyktowana przekonaniem, że (1). nasza przyszłość kształtuje się w regionach, że (2) wobec brutalizacji polityki sejmowej odpowiedzialność za bardziej ludzki kształt spraw ludzkich muszą przejąć samorządy; gdy polityka ministerialna stoi na żenującym poziomie, to samorządy winny bronić dobrego poziomu uprawiania polityki że (3) skoro polityka państwa opiera się generowaniu konfliktów i wzbudzaniu chęci odwetu, a więc na uniemożliwianiu porozumienia się ludzi odmiennie myślących, to samorządy mogą i powinny praktykować ducha rozmowy i decyzji podejmowanych z szacunkiem dla tych, którzy także chcieliby mieć w tych decyzjach swój udział, że (4) kompromis nie musi być "zgniły", lecz jest wynikiem wysłuchania ludzi mających zdanie odmienne, a zatem że niedopuszczalne jest wyłączanie mikrofonu tym, którzy zgłaszają uwagi do projektów władzy, że (5) polityka, wbrew narzuconemu nam przez sprawujących władzę poglądu, nie jest wojną na wyniszczenie po to, by utrzymać się przy władzy, lecz jest trudnym wysiłkiem budowania świata, który zostawimy nie sobie, lecz naszym dzieciom i wnukom, że (6) zasady są zasadami i nie można ich bezkarnie łamać ani "głośno" (patrz sposób traktowania konstytucji przez rządzących) ani "po cichu" (patrz skandaliczna wypowiedź ministra Kowalczyka, iż nie zniesie oficjalnie ochrony gatunkowej, lecz "po cichu" należy sprzyjać strzelaniu do bobrów, łosi i wilków i wydawać stosowne zezwolenia), że (7) chciałbym się na miarę moich skromnych możliwości odwdzięczyć się Śląskowi za gościnność wobec mnie i mojej rodziny (od 1922) roku.

Tadeusz Sławek to poeta, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, były rektor UŚ i niezwykle ceniony autorytet. Zawsze się wyróżniał. Długimi włosami, dżinsami zamiast garnituru i szczupłą sylwetką. Przede wszystkim zaś swoimi wykładami, które jak magnes przyciągały studentów z różnych kierunków. Na stronie Uniwersytetu Śląskiego przedstawiany jest nie tylko jako znakomity naukowiec, ale przede wszystkim człowiek otwarty na problemy innych.

- Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, błyskotliwy umysł, znakomity organizator badań naukowych i życia akademickiego, całkowicie oddany służbie Drugiemu. W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości świata nauki i sztuki łączy funkcje Uczonego i Nauczyciela – Mistrza dla młodszych Kolegów - czytamy na stronie uniwersytetu.

Czytaj więcej