Czytasz: Prof. Maciejewski znów najlepszy na świecie

Prof. Maciejewski znów najlepszy na świecie

Nagroda amerykańskich chirurgów, medyczny Oscar, dla Polski.

Prof. Adam Maciejewski, kierujący zespołem Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Instytucie Onkologii w Gliwicach otrzymał kolejne najwyższe na świecie medyczne wyróżnienie.

Nagrodą w kategorii Best Case uhonorowano pracę pt.: „Złożona allotransplantacja narządów szyi”, zgłoszoną przez prof. Adama Maciejewskiego i dr hab. Łukasza Krakowczyka, jedynych w Polsce czynnych członków American Society for Reconstructive Microsurgery, czyli Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. To organizacja zrzeszająca ponad 500 światowej sławy chirurgów rekonstrukcyjnych.

Polaków doceniono za zrekonstruowanie narządów krtani i szyi u 37-letniego pacjenta. 

Prof. Adam Maciejewski jest synem znanego onkologa, prof. Bogusława Maciejewskiego, wieloletniego szefa Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Stopień naukowy doktora uzyskał w 2001 roku na podstawie pracy pt. Ocena wartości prognostycznej leczenia operacyjnego skojarzonego z radioterapią u chorych na raka jamy ustnej lub gardła. Habilitował się w 2008 w oparciu o rozprawę zatytułowaną Ocena przydatności i skuteczności chirurgii rekonstrukcyjnej i mikronaczyniowej u chorych na zaawansowanego raka dolnego piętra twarzy naciekającego żuchwę. W 2013 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Prof. Adam Maciejewski przebywał na stypendiach i stażach naukowych m.in. w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Vrije Universiteit Amsterdam oraz w Klinice Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej MD Anderson Cancer Center w Houston. W 2005 jako pierwszy Polak w historii uzyskał członkostwo w Amerykańskim Towarzystwie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

Dr Łukasz Krakowczyk pracuje w Instytucie Onkologii w Gliwicach od listopada 2004 roku. W 2007 roku odbył staż na Chirurgii Plastycznej MI) Anderson Cancer Center w Houston. Od 2010 roku jest sekretarzem Sekcji Chirurgii Rekonstrukcyjnej przy Towarzystwie Chirurgów Polskich.

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach słyną z pionierskich operacji. Chirurdzy pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadzili dwa przeszczepy twarzy. Pierwszą z operacji przeprowadzono 15 maja 2013 r. u 33-letniego wówczas pana Grzegorza, który przeżył poważny wypadek. Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie.

W grudniu 2013 r. przeszczepili twarz 26-letniej  pani Joannie, cierpiącej od ponad 20 lat na nerwiakowłókniakowatość - łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się mógł zagrozić jej życiu.

- To była sekunda, zahaczyłam o wał maszyny, wciągnęło mi rękę, potem kitkę włosów, a potem już niewiele pamiętam - mówiła pani Anna z Głogowa. Jest drugą pacjentką, u której lekarze pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadzili udany zabieg replantacji powłok okolic twarzoczaszki.

 

W kwietniu 2015 roku 37-letniemu pacjentowi okaleczonemu przez nowotwór przeszczepiono w Gliwicach narządy szyi - krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. I to właśnie za ten pionierski zabieg amerykańscy chirurdzy nagrodzili Polaków.

Czytaj więcej