Czytasz: prof. Modzelewski: „Sąd marionetkowy każdego z nas może wsadzić do pierdla”

prof. Modzelewski: „Sąd marionetkowy każdego z nas może wsadzić do pierdla”

01:44
"Znajduję bardzo dużo analogii z obecną sytuacją w Polsce i historią PRL"

Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Orderu Orła Białego i Legii Honorowej w rozmowie z Silesion.pl przyznaje, że przestrzegał przed scenariuszem, który doprowadził do głębokich podziałów w Polsce. Miał rację.

- Grymasiłem za wolnej Polski i tym łatwiej jest mi teraz wołać: „A nie mówiłem”? Ale jakoś nie sprawia mi to żadnej przyjemności - przyznaje prof. Karol Modzelewski

Legendarny opozycjonista, senator pierwszej kadencji źródło podziałów tłumaczy w prosty sposób. Polskie elity w pościgu za zachodem pozwoliły na wykluczenie pewnych grup. Marginalizując ich problem z zaadaptowaniem się w wolnej Polsce, doprowadzili do poczucia, że demokracja nie jest cenna.

- Zostawieni za burtą polskiej modernizacji, czuli się gorszą, zdegradowaną częścią, także w sensie prestiżu społecznego. Pozbawieni szacunku tej lepszej niby części. I z tą „lepszą częścią” kojarzyli demokrację. Bardzo trudno z tego wyleźć. Dopóki ci ludzie nie zrozumieją, że demokracja jest dla nich niezbędna, to wyjścia nie będzie - przestrzega prof. Modzelewski

Profesor zachęca, żeby mówić o dzisiejszych problemach w najprostszy możliwy sposób. Polska jest podzielona na dwa narody, które rozdziela szczelny mur komunikacyjny.

- Trzeba mówić jedni do drugich po polsku - wspólnym językiem. Nie mówić autorytaryzm, tylko mówić państwo policyjne - po imieniu to nazywać. Nie mówić trójpodział władzym tylko mówić, żeby sędziowie nie byli marionetkami, żeby politycy nimi nie rządzili.

Zdaniem profesora Modzelewskiego nie wolno machać z rezygnacją ręką na to, co się dzieje w Polsce, ale nie sam optymistą nie jest. Weszliśmy w stadium przejściowe. Demokracja jest likwidowana w sposób konsekwentny i przemyślany. To się skończy na ustanowieniu państwa policyjnego.

- Sąd marionetkowy każdego z nas może wsadzić do pierdla. Wyjdziemy naulice, bo będziemy bronić swojego chleba (...) Wtedy nie daj Boże żeby strzelali, ale bedą zamykać. Wtedy późno pójść po rozum do głowy, ale lepiej późno niż wcale - mówi prof. Karol Modzelewski

Czytaj więcej