Czytasz: "Elektorat PiS jest mocno podzielony"

"Elektorat PiS jest mocno podzielony"

02:25
Pomimo kolejnej wpadki wizerunkowej, koalicja rządząca zachowuje wysokie poparcie społeczne. Komu je zawdzięcza?

Po zawrotnej karierze Bartłomieja Misiewicza, kampania Sprawiedliwe sądy, to kolejna wpadka wizerunkowa ze spółkami skarbu państwa w tle. Mimo to wydaje się, że koalicja rządząca zachowuje wysokie poparcie społeczne. Zdaniem prof. Ewy Marciniak mówienie o twardym elektoracie PiS jest tylko częściowo prawdziwe.

- Patrzymy na elektorat PiS jako na mocno spójną masę, a to nieprawda. Elektorat PiS także jest mocno podzielony - mówi prof. Ewa Marciniak.

Mówienie do przekonanych czy to przy okazji miesięcznic smoleńskich, czy kampanii sprawiedliwe sądy, ma być budowaniem więzi emocjonalnej, a nie racjonalnej. Jednak, choć duża część elektoratu Prawa i Sprawiedliwości można nazwać wielbicielami Jarosława Kaczyńskiego, to ci wpatrzeni w prezesa nie są jedyną grupą, która stanowi o aktualnej sile obozu rządzącego.

Ciepła woda w kranie, to za mało

Tę grupę uzupełniają ci, którym podoba się dynamika zmian. Co miesiąc pojawia się nowa inicjatywa legislacyjna, na konto wpływają środki z 500plus, praca wre, jest gorąco… i to ludziom się podoba.

- Jak pokazują badania, Prawo i Sprawiedliwość  właśnie w swojej dynamice zyskuje poparcie. Konfrontacja z ubiegłymi latami, które były spokojne, lub wręcz nudne dla części polskiego społeczeństwa (…) gorące życie polityczne odpowiada sympatykom PiS.

Kolejną grupą są zwolennicy tego, co kiedyś nazwano walką z układem. Niezależnie od tego czy on realnie istnieje czy nie.

Poparcie za 500+ 


- Sporą grupą stanowią zwolennicy programów socjalnych. Przeważnie to uboższa część społeczeństwa - mówi prof. Ewa Marciniak.

Jednocześnie wszystkie te osoby nie mają realnej alternatywy.

- Wyborcy nie mają takiej oczywistej alternatywy. Sa właściwie straszeni, ze jeżeli zagłosują na inną partię, to co jest dziś przywilejem - 500plus, czy wiek emerytalny, zostanie odebrane. To jest dobry straszak na konkurencję PiS - dodaje prof. Marciniak.

Ewa Marciniak - profesor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce.  Specjalizuje się w  komunikowaniu politycznym i marketingu politycznym.

Czytaj więcej