Czytasz: Procesja konna w Ostropie
02:21
To stały punkt każdego wielkanocnego poniedziałku. Do gliwickiej dzielnicy zjeżdżają mieszkańcy całych Gliwic, aby podziwiać wierzchowce i dać się polać!

Poniedziałek Wielkanocny, punktualnie o godzinie 13:00 startuje spod kościoła Ducha Świętego w gliwickiej dzielnicy Ostropa specjalna procesja. Panowie, ale i panie, na koniach przemierzają ulice, pola, a i prawie wjeżdżają na biegnącą niedaleko autostradę. Jedno, co nie zmieniło się od wieków, to prowadzący procesję. Mężczyźni ubrani w skórzane kurtki przez ramię mają przełożone wieńce z borowiny, mirtu i bibułkowych kwiatów. Kawalerowie po dwa, żonaci i księża - po jednym. Po procesji kawalerowie tak nimi rzucają, aby zawisły na krzyżu misyjnym – ma to im wróżyć szybki ożenek.

W orszaku, który przechodzi całą Ostropę udział biorą także mieszkańcy innych dzielnic, nawet miast. Warunek jest jeden - trzeba poruszać się konno. W tym roku na starcie stanęło kilkudziesięciu jeźdźców. Podczas prawie czterogodzinnej trasy śpiewali i modlili się, kiedyś o dobre plony, obecnie - modlitwy dotyczą też innych aspektów życia. Wierzchowce dopingują mieszkańcy okolicznych domów, którzy wychodzą i modlą się razem z jeźdźcami. Pochód zamyka tradycyjnie Ochotnicza Straż Pożarna z Ostropy, która jak przystało na tradycje z wozu strażackiego oblewa symbolicznie wodą mijanych mieszkańców.

Zobacz zdjęcia! Wielkanocna procesja konna w Ostropie:

Czytaj więcej