Czytasz: Proboszcz z Zawiercia biskupem

Proboszcz z Zawiercia biskupem

Duszpasterz młodzieży ks. Andrzej Przybylski został mianowany w sobotę przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej .

Decyzję papieża przekazał w sobotę w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Przyjęcie sakry przez nowego biskupa planowane jest na 24 czerwca w archikatedrze częstochowskiej. Dewizą biskupa będą słowa: "In Christo” (w Chrystusie) - z listów św. Pawła.

Biskup nominat Andrzej Przybylski

Biskup nominat ma 53 lata. Po zdaniu matury i ukończeniu studiów pedegogicznych wstąpił do seminarium duchownego w Częstochowie, gdzie w 1993 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po rocznej pracy w jednej z częstochowskich parafii pełnił różne funkcje w kurii archidiecezjalnej. Przez 10 lat był odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie. Uczestniczył wraz z młodzieżą w wielu Światowych Dniach Młodzieży. Następnie został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego, a ostatnio był proboszczem w parafii świętych Piotra i Pawła w Zawierciu.

 Biskup prowadził bloga

Czynnie związany był z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w której pracował jako redaktor i gdzie publikował wiele tekstów. Jest autorem kilku książek, m.in. „Wspólnota wiary i działania”, „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”, „Gadu-gadu z księdzem”. Jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce prowadził swój kapłański blog.

Czytaj więcej