Silesion.PL

serwis informacyjny

Pro Junior System: Puszcza wygrywa!

Fortuna 1 liga Polska w pilce noznej

Fortuna 1 liga Polska w pilce noznej

Puszcza Niepołomice została zwycięzcą klasyfikacji Pro Junior System. Klub z Małopolski w ten sposób zarobił aż 1,6 miliona złotych! Łącznie do wszystkich pierwszoligowych klubów trafiło prawie 6 milionów złotych.

Przypomnijmy, jakie zasady obowiązują w programie Pro Junior System. Punkty mogą zdobywać młodzieżowcy, którzy posiadają obywatelstwo polskie i którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończą 21. rok życia lub są młodsi.

Co ważne, dodatkowo premiowani są wychowankowie, czyli piłkarze, którzy są zarejestrowani w klubie, z przerwami lub nie przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia i 21. rokiem życia. Wszystkie kryteria opisujące program PJS dostępne są TUTAJ. Od sezonu 2019/2020 zarząd PZPN dokonał istonej zmiany. W sytuacji, gdy miejsce w klasyfikacji końcowej uprawniające do otrzymania nagrody finansowej zajmie klub zdegradowany ze względu na zajęcie miejsca spadkowego po zakończeniu sezonu rozgrywkowego, wartość przysługującej nagrody zostaje pomniejszona o 50%. Pozostałe 50% wartości nagrody zostanie przekazane Fundacji Piłkarstwa Polskiego na potrzeby realizacji projektów dedykowanych rozwojowi piłkarstwa polskiego. 

Zimą najlepszą drużyną w klasyfikacji Pro Junior System była Apklan Resovia, która ostatecznie uplasowała się na trzecim miejscu. Zwycięzcą została drużyna z Niepołomic, w której podczas sezonu 2020/21 zagrało aż 14 młodzieżowców. Najwięcej punktów zebrali Michał Rakoczy, Mateusz Górski, Karol Knap, Gabriel Kobylak i Marcel Pięczek. Na drugim miejscu znalazła się Sandecja Nowy Sącz, która taką wysoką pozycję zawdzięcza swoim wychowankom, czyli Kamilowi Ogorzałemu, który zebrał 4356 punktów i Szymonowi Tokarzowi, który na boisku spędził ponad 1100 minut, co łącznie dało blisko 2500 punktów (punkty wychowanków liczone są podwójnie). 

Swoich wychowanków do gry wystawiała również Resovia. Karol Twardowski, Mateusz Geniec i Jakub Persak ponad 6500 punktów. Podobnie było w Kielcach, gdzie najwięcej grali Dawid Lisowski oraz Wiktor Długosz. Na piątym miejscu uplasowała się drużyna Stomilu Olsztyn, a młodzieżowcami, którzy występowali w barwach tej drużyny byli m.in. Hubert Szramka, Krystian Ogrodowski, czy Jakub Mosakowski. Na ostatnich premiowanych miejscach znalazły się drużyny z Opola i Bełchatowa. Ta ostatnia otrzyma 50% środków pieniężnych, ponieważ nie utrzymała się w szeregach Fortuna 1 Ligi. 

Co ciekawe, jedynym młodzieżowcem, który zagrał wszystkie spotkania w sezonie 2020/2021 był bramkarz Mateusz Kochalski z Radomiaka Radon. Podczas 34 spotkań aż 20 razy zachował czyste konto i razem z drużyną świętował bezpośredni awans do PKO BP Ekstraklasy. Z kolei najskuteczniejszym młodzieżowcem był Maciej Rosołek, który zdobył 10 bramek na pierwszoligowych boiskach. Łącznie w Fortuna 1 Lidze zagrało aż 147 młodzieżowców. 

Nagrody pieniężne za program Pro Junior System w sezonie 2020/2021:

1. Puszcza Niepołomice – 1,6 miliona złotych,
2. Sandecja Nowy Sącz – 1,3 miliona złotych,
3. Apklan Resovia – 1,1 miliona złotych,
4. Korona Kielce – 800 tysięcy złotych,
5. Stomil Olsztyn  – 600 tysięcy złotych,
6. Odra Opole – 400 tysięcy złotych,
7. GKS Bełchatów – 100 tysięcy złotych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024