Czytasz: Prezydent Sosnowca dostanie podwyżkę?

Prezydent Sosnowca dostanie podwyżkę?

Wyższą pensję radni Gliwic chcieli zafundować Zygmuntowi Frankiewiczowi. Tamtą decyzją unieważnił wojewoda. Jak będzie w przypadku Sosnowca?

Gdyby wysokość pensji prezydenta Sosnowca zależała wyłącznie od radnych, Arkadiusz Chęciński zarabiałby o 1675 zł więcej. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przegłosowano uchwałę formalnie zakładającą wzrost wynagrodzenia prezydenta. Realnie byłoby to przywrócenie kwoty jaką Arkadiusz Chęciński otrzymywał w poprzedniej kadencji. O co tyle zamieszania?

Wszystko przez ubiegłoroczne zamieszanie z nagrodami dla... ministrów. Kiedy opozycja wygarnęła rządzącym kilkudziesięciotysięczne nagrody a PiS zaczął odnotowywać spadki w sondażach, Jarosław Kaczyński ogłosił, że czas na "skromniejsze rządy". Obniżki pensji nie objęły wyłącznie polityków z Wiejskiej. Rząd wprowadził rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń samorządowców, które skutkowało redukcją wynagrodzenia o średnio 20 proc. Zgodnie z nowymi zasadadmi, pensja prezydenta Sosnowca nie mogła przekraczać 10 690 zł.  Wprowadzenie tej stawki wymagało ponownego głosowania radnych

Wtedy radni nie obniżyli pensji prezydentowi. Do końca kadencji Chęciński zarabiał 12 635 zł miesięcznie. Po wyborach nie można było już uniknąć obniżki. Pensja prezydenta w nowej kadencji zmalała do 10 690 zł. Składa się na nią 5000 zł wynagrodzenia zasadniczego, 2100 zł dodatku funkcyjnego, 2840 zł dodatku specjalnego i 750 zł dodatku za staż pracy.

Radni podczas styczniowej sesji uznali, że rozporządzenie premiera Morawieckiego jest niezgodne z konstytucją i postanowili podnieść wynagrodzenie prezydenta Sosnowca. Przyjęli uchwałę, która wyrównuje pensję Arkadiusza Chęcińskiego z tą z poprzedniej kadencji.

– W opinii Rady Miejskiej w Sosnowcu rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych jest niezgodne z ustawą o pracownikach samorządowych. Rozporządzenia są bowiem aktami wykonawczymi w stosunku do ustaw, które dla swej ważności muszą zostać oparte na konkretnej normie ustawowej, a swoim zakresem przedmiotowym mogą regulować wyłącznie aspekty bezpośrednio wskazane w ustawie. Istotnym przy tym jest, że normy rozporządzenia nie mogą być sprzeczne z przepisami ustaw oraz nie mogą odmiennie normować materii uregulowanej przez ustawę – piszą radni w uzasadnieniu.


Za podwyżką głosowało 18 radnych. Przeciwko było 4 radnych PiS. Na pensję prezydenta Chęcińskiego wynoszącą 12 365 zł będzie składać się teraz 6 200 zł wynagrodzenia zasadniczego, 3135 zł dodatku specjalnego, 930 zł dodatku za staż pracy oraz 2 100 zł dodatku funkcyjnego.

Podobną próbę przywrócenie prezydenckiej pensji podjęli wcześniej radni z Gliwic. Tamtą uchwałę unieważnił wojewoda. Radni postanowili zaskarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Czytaj więcej