Czytasz: Prezydent RP: Śląsk jest częścią polskości

Prezydent RP: Śląsk jest częścią polskości

To dwa byty nierozerwalnie złączone ze sobą - mówił Andrzej Duda w Katowicach.


Śląsk jest częścią polskości, a polskość jest częścią śląskości; to dwa byty, które są ze sobą złączone w sposób absolutnie nierozerwalny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach.

Zdjęcia: Jakub Szymczuk KPRP

Niedzielny koncert w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) odbył się z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Andrzejowi Dudzie towarzyszyła m.in. małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Zobacz: W czyich sercach Polska?

Prezydent przypomniał, że w przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości, ale - jak dodał - również ten rok jest ważny "dla całej Rzeczpospolitej, dla nas wszystkich Polaków na całym świecie - i tych mieszkających w kraju i tych poza granicami, dla Polonii, dla tych wszystkich, którzy czują związek z naszą ojczyzną i którzy nie wyobrażają sobie, żeby ta ojczyzna mogła nie być niepodległa, suwerenna i wolna".

 - A przecież tę niepodległość trzeba było prawie sto lat temu krwawo wywalczyć - zaznaczył Andrzej Duda. - I przez 123 lata wcześniej o tę niepodległość nasi praojcowie, a na końcu nasi pradziadkowie walczyli. I walczyli szczególnie i chyba najdłużej, można tak śmiało powiedzieć, tutaj na Górnym Śląsku - dodał prezydent.

 Zwracając się do zgromadzonej w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia publiczności Andrzej Duda podkreślił, że także walczący wówczas ich pradziadkowie i dziadkowie nie wyobrażali sobie, żeby Polska mogła istnieć bez Górnego Śląska. "I dlatego szli i walczyli w pierwszym, drugim, trzecim powstaniu po to, żeby Polska tutaj była - Polska jakiej pragnęli, o jakiej marzyli, Polska w której chcieli pracować" - mówił Duda.

 Prezydent podkreślał też, że kultura polska to także kultura śląska.

- Motywy kultury śląskiej pobrzmiewają w polskiej muzyce, w polskiej kulturze. Po prostu: - Śląsk jest częścią polskości, a polskość jest częścią śląskości. To dwa byty, które są ze sobą złączone w sposób absolutnie nierozerwalny - przekonywał Andrzej Duda. Jak zauważył, śląskość słychać m.in. w muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. - Ona po prostu jest wszędzie - powiedział prezydent.

Koncert pt. "W naszych sercach Polska" wypełniły polskie pieśni patriotyczne, ludowe i powstańcze śpiewane przez publiczność i znanych artystów. Utwory wykonali m.in. muzycy NOSPR, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, kapela góralska oraz Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta "Makoszowy". Wśród solistów wymienić można Stanisława Sojkę i Józefa Skrzeka. (PAP)