Czytasz: Komisja Europejska za odstrzałem dzików w Polsce

Komisja Europejska za odstrzałem dzików w Polsce

W sprawie odstrzału dzików w Polsce pojawiają się coraz to nowsze głosy.

W Polsce trwają liczne protesty przeciwko redukcji populacji dzika. Do jednego z nich doszło wczoraj na katowickim rynku. Tymczasem Komisja Europejska … chwali polski rząd za podjęte działania w sprawie przeciwdziałania Afrykańskiemu Pomorowi Świń (ASF).

Radio RMF FM powołuje się na anonimowego przedstawiciela Komisji Europejskiej, który chwali Polskę za “wzorową realizację zaleceń”. Rozmówca Radia podkreśla, że “jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów”.


Spotkanie na szczycie

W czwartek doszło do spotkania w Pałacu Prezydenckim z ministrami środowiska i rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem i Janem Krzysztofem Ardanowskim. W rozmowie wzięli udział również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa pełniący jednocześnie funkcję Pełnomocnika Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń Szymon Giżyński, Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk oraz Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.


Tematem spotkania były zagadnienia związane z masową redukcją populacji dzika w Polsce i innych krajach europejskich, które, wedle założeń, mają zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF i finalnie zwalczyć tę chorobę. Wśród wątków poruszonych w Pałacu Prezydenckim znalazła się też kwestia chodowców trzody chlewnej z obszarów dotkniętych występowaniem choroby. Prezydent Andrzej Duda zaproponował Ministrowi Środowiska rozważenie wyłączenia z odstrzału loch wysokoprośnych.

Zapytaliśmy o stanowisko w tej sprawie rzecznika ministra środowiska Aleksandra Brzózki.

- Dziś około południa zostanie wydane zalecenie do Polskiego Związku Łowiectwa, aby nie strzelać do loch w ciąży oraz loch z młodymi. Chcemy upewnić społeczeństwo, że takie działania nie zostaną podjęte - mówi rzecznik ministra.