Czytasz: Prezydent RP do Mateusza Morawieckiego: Jest pan moim premierem

Prezydent RP do Mateusza Morawieckiego: Jest pan moim premierem

Andrzej Duda przyjął dymisję rządu premier Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera rządu.

Prezydent Andrzej Duda w piątek, po przyjęciu dymisji rządu Beaty Szydło, desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. W rządzie Beaty Szydło, Morawiecki pełnił funkcję wicepremiera, ministra finansów i rozwoju.Funkcję ministra finansów Morawiecki zaczął pełnić pod koniec września 2016 r. kiedy to z gabinetu Szydło odszedł dotychczasowy szef tego resortu Paweł Szałamacha. Morawiecki po połączeniu stanowisk ministra rozwoju i ministra finansów, stanął też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM). Od marca 2016 r. jest członkiem PiS.

Czytaj także: prezydent powołuje premiera. Dwa tygodnie na expose

Zdjęcia: Jakub Szymczuk KPRP

Mateusz Morawiecki w latach 1996-2004 pracował jako nauczyciel akademicki. Od listopada 1998 roku był związany z Grupą Banku Zachodniego WBK (wcześniej z Bankiem Zachodnim), w którym był doradcą prezesa zarządu, nadzorował Biuro Analiz Ekonomicznych i Departament Handlu Międzynarodowego, dyrektorem zarządzającym, a od 2001 r. członkiem zarządu. Od marca 2007 do listopada 2015 Morawiecki był prezesem zarządu tego banku. W tym czasie BZ WBK stał się jednym z trzech największych banków w kraju.

Od 2010 był członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. W latach 2007 - 2015 był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. 

- Pani premier, bardzo dziękuję za wszystkie momenty dobrej współpracy przez te ponad dwa lata - powiedział Andrzej Duda. - Chcę za to podziękować w imieniu Rzeczypospolitej.

Zdjęcia: Jakub Szymczuk KPRP

-Ten moment nie jest łatwy; nie tylko pani dziękuję, ale także gratuluję, bo to były dwa lata trudnej służby- mówił Andrzej Duda do Beaty Szydło.

- Może pani premier spojrzeć z satysfakcją na te dwa lata i jestem pewien, że w annałach historii będzie pani zapisana wielkimi literami, z niezwykle pozytywnym wizerunkiem - zwrócił się do Beaty Szydło prezydent Andrzej Duda po przyjęciu dymisji jej gabinetu.

Prezydent w swym wystąpieniu zwrócił uwagę, że Polska od 1989 r. miała 16 premierów i tylko trzech z nich urzędowało dłużej niż Beata Szydło.

"Żaden chyba z nich nie może szczycić się tak trudnymi, a jednocześnie z sukcesem przeprowadzonymi reformami prospołecznymi, jaki przeprowadziła pani premier wraz ze swoim rządem" - mówił o Szydło prezydent. Wskazał m.in. na program Rodzina 500 Plus, podwyższenie płacy minimalnej oraz ustanowienie stawki godzinowej. Mówił też o przeprowadzonym wspólnie z nim obniżeniu wieku emerytalnego.

Zdjęcia: Jakub Szymczuk KPRP

 "Chociaż jest ten smutny moment, w którym następuje zmiana i ktoś odchodzi z zajmowanego stanowiska, to była pani premier dobra służba. Ja wiem, że to był wielki wysiłek, ogromny, ale może pani premier spojrzeć z satysfakcją na te dwa lata i jestem pewien, że w annałach historii Rzeczypospolitej będzie pani zapisana wielkimi literami, z niezwykle pozytywnym wizerunkiem" - powiedział Duda.

- Panu premierowi Morawieckiemu powiem tak: jest pan moim premierem, nie tylko będę za pana trzymał kciuki, ale w każdym momencie jestem otwarty na współpracę - dodał prezydent RP.

Prezydent: mam nadzieję, że w najbliższym czasie M. Morawiecki przedstawi skład Rady Ministrów i że może w przyszłym tygodniu będzie expose nowego premiera.

Mateusz Morawiecki: - Desygnowanie na premiera to wielki zaszczyt.  Służyć polskim rodzinom to latarnia, która będzie mi przyświecać. Pracować z panią premier Beatą Szydło to był wielki zaszczyt. Praca z Beatą Szydło to był wielki honor, osiągnęliśmy bardzo wiele ważnych celów, chciałbym podziękować premier Szydło za to wszystko, co zrobiła dla biało-czerwonej drużyny.(PAP)

Czytaj więcej