Czytasz: Prezydent jak chorągiewka. Znów zmienia zdanie

Prezydent jak chorągiewka. Znów zmienia zdanie

Lipnik nie dostanie pieniędzy na renowację amfiteatru.

Na ostatniej sesji bielskiej Rady Miejskiej prezydent tego miasta Jacek Krywult powiedział, że pieniądze na rewitalizację amfiteatru w Lipniku są zabezpieczone.

- Na wszystkie niezrealizowane zadania z budżetu obywatelskiego są zabezpieczone środki i będą one wykonane – mówił na początku swojego przemówienia prezydent.

Jak jednak po chwili dodał — amfiteatr w Lipniku to nie jest budżet obywatelski.

MIAŁ BYĆ AMFITEATR. CAŁA PRACA PÓJDZIE NA MARNE?

Chodzi oczywiście o amfiteatr z 1938 r., który miał zostać odrestaurowany. Powstał projekt, za którym w bielskim budżecie obywatelskim 2017 głosowało prawie 6,5 tys. osób. To największa liczba głosów w historii bielskiego budżetu. Projekt do dziś nie został zrealizowany, dlatego też radna Barbara Waluś dwa razy w tej sprawie składała już interpelację.

Jest odpowiedź

W ostatniej wyjaśniała, że zdaje sobie sprawę z tego, że pół miliona na rewitalizację może nie wystarczyć, ale przecież można ją wykonać etapami.

JACEK KRYWULT: „PROPONUJĘ NIE ROZWIJAĆ TEGO TEMATU”

I właśnie pojawiła się odpowiedź na interpelację radnej, w której zastępca prezydenta Lubomir Zawierucha wyjaśnia, że jest to niemożliwe.

- Nie jest to projekt, który można zrealizować w cyklu jednorocznym (w samym założeniu), a prawdopodobnie wieloletni, co nie jest zgodne z założeniami do realizacji zadań budżetu partycypacyjnego – odpowiada radnej z upoważnienia Krywulta jego zastępca.

Ponadto jak oznajmia, koszt zadania kilkakrotnie przekracza kwotę 500 tys. zł. Przypomnijmy, że Lubomir Zawierucha głosował w zespole komisji weryfikacyjnej Budżetu Obywatelskiego za realizacją tego projektu.

Miasto nie da pieniędzy. Co dalej?


Zgodnie z zasadami bielskiego Budżetu Obywatelskiego realizacja projektów w wieloletnich etapach jest teoretycznie faktycznie niemożliwa. W praktyce ludzie od lat zgłaszają projekty, realizują je w pewnej części, a w następnym roku składają nowy, teoretycznie osobny projekt, na realizację kolejnej części tegoż samego zadania. Przykład: górskie ścieżki rowerowe. Dzięki młodym ludziom, którzy mozolnie dążyli do realizacji swoich pasji, są dziś hitem tak naprawdę na skalę europejską.

DURCZOK: TEN AFRODYZJAK ZAMROCZYŁ PREZYDENTA BIELSKA?

Prezydent twierdzi, że amfiteatru nie da się za pół miliona złotych odnowić, ale Jarosław Klimaszewski, przewodniczący rady miejskiej i szef zespołu weryfikacyjnego Budżetu Obywatelskiego, jest dobrej myśli.

Przedstawią nowy kosztorys

Jego zdaniem za te pieniądze amfiteatr w Lipniku może zostać odrestaurowany. Być może nie w całości jak zakładano (uwzględniano pierwotnie również dotację z Lasów Państwowych, do których należy obiekt), ale na pewno w dużej części. Dlatego też autorzy projektu ponownie przedstawią prezydentowi kosztorys, który uwydatni, ile za 500 tys., zł dla amfiteatru można zrobić.

Czytaj więcej